Trwa ładowanie...

Najnowsze wyniki badań. Otyły chłopiec może stać się bezpłodnym mężczyzną

Avatar placeholder
10.05.2023 20:25
Nadwaga i otyłość powodują niepłodność u chłopców
Nadwaga i otyłość powodują niepłodność u chłopców (Pixabay)

Nowe odkrycie naukowców z Włoch rzuca nowe światło na problem zwiększonej niepłodności wśród współczesnych mężczyzn. Czy nadwaga i otyłość mogą hamować wzrost jąder?

spis treści

1. Otyły chłopiec = bezpłodny mężczyzna?

Zjawiska nadwagi i otyłości są na Zachodzie nazywane wręcz pandemią. Dotykają osób w różnym wieku, również dzieci. Szacuje się, że do 2035 roku ponad cztery miliardy ludzi będą walczyć przynajmniej z jednym z tych dwóch problemów. Już teraz z nadwagą i otyłością zmaga się więcej osób na świecie niż z niedożywieniem.

Nadmierna waga to problem nie tylko związany ze zdrowiem ogólnym, ale też płodnością. Wiadomo już, że jakość nasienia starszych i otyłych mężczyzn jest gorsza niż tych, którzy mają prawidłową masę ciała. Teraz naukowcy z Włoch odkryli natomiast, że nieprawidłowa waga już w dzieciństwie może skutkować problemami z plemnikami w przyszłości.

Otyłość
Otyłość (Getty Images)

Specjaliści zamieścili swoje wnioski z badań w czasopiśmie naukowym "European Journal of Endocrinology". Wynika z nich, że mężczyźni, którzy zmagali się z nadwagą lub otyłością w dzieciństwie, mają wyższe ryzyko niepłodności w wieku dorosłym. Może się to u nich wiązać z mniejszym rozmiarem jąder w wieku chłopięcym (w porównaniu do chłopców z normalną masą ciała).

Włoscy naukowcy porównali masę ciała 268 chłopców w wieku od dwóch do 18 lat z ich płodnością w dorosłym wieku. Odkryli w ten sposób, że chłopcy o prawidłowej wadze mieli 1,5 razy większe jądra niż ich koledzy z otyłością lub nadwagą.

Co gorsza, z badania wynika, że chłopcy zmagający się z insulinoopornością (związaną często z nadwagą) mieli nawet dwukrotnie mniejsze jądra od zdrowych chłopców.

Eksperci są zdania, że powodem męskiej niepłodności związanej ze zwiększoną wagą może być nadmiar insuliny w komórkach w młodym wieku. Innym powodem może być nadmiar estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, które są produkowane w tkance tłuszczowej (powoduje to "feminizację" chłopców).

Zobacz film: "Pytanie mamy - odc. 3. Kształtowanie nawyku picia wody"

2. Czy dzieci w Polsce ważą za dużo?

Nadwaga i otyłość to problem także polskich dzieci. Niewielka ilość ruchu, czas spędzany przed ekranami, a do tego wysokokaloryczne przekąski i nieregularnie spożywane posiłki skutkują zwiększoną masą ciała już u przedszkolaków.

"Według Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości w Polsce nadwaga lub otyłość występują u: 12,2% chłopców i 10% dziewcząt u dzieci w wieku przedszkolnym. 18,5 proc. chłopców i 14,3 proc. dziewcząt u dzieci w wieku szkolnym" - czytamy na stronie pacjent.gov.pl.

Bezpłodność u mężczyzn
Bezpłodność u mężczyzn (Pixabay)

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadwagę i otyłość odnotowano u 32 proc. polskich dzieci w wieku od siedmiu do dziewięciu lat. Oznacza to ósme miejsce wśród badanych krajów w Europie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.