Trwa ładowanie...

Otyłość zwiększa ryzyko raka. Zdarza się to częściej niż w przypadku picia alkoholu

Avatar placeholder
26.03.2021 13:18
Otyłość otyłość powoduje przewlekły stan zapalny w organizmie. Nasze komórki nie mogą walczyć z nowotworami
Otyłość otyłość powoduje przewlekły stan zapalny w organizmie. Nasze komórki nie mogą walczyć z nowotworami

Zbędne kilogramy zwiększają możliwość wystąpienia choroby nowotworowej. To druga główna przyczyna wystąpienia tej groźnej choroby po paleniu papierosów. Przez tłuszcz nasze komórki przestają walczyć.

spis treści

1. Otyłość – kiedy występuje

Otyłość charakteryzuje się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej (powyżej 15 proc. masy ciała u dorosłego mężczyzny i ponad 25 proc. masy ciała dorosłej kobiety). Mówimy o otyłości, gdy osoba dorosła ma BMI powyżej 30. Występuje z powodu predyspozycji genetycznych, prowadzenia niezdrowego trybu życia oraz czynników psychologicznych. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest pogorszenie jakości życia i zdrowia.

Według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego w Polsce na nadwagę lub otyłość cierpi 64 proc. mężczyzn i prawie 50 proc. kobiet. Dziś wiadomo, że ma to powiązanie z występowaniem raka. Wg dr Leo Carlina z Beatson Institute for Cancer Research nadmierne kilogramy mogą powodować aż 13 różnych rodzajów raka, w tym nowotwór piersi, jajnik oraz nerek.

2. Otyłość – druga na liście pod względem powodowania raka

Zobacz film: "Produkty, które powodują otyłość brzuszną"

Cancer Research UK opublikowało listę możliwych do wyeliminowania przyczyn tej groźnej choroby. Nadwaga i otyłość znalazły się na drugim miejscu. Takich przypadków występuje rocznie 22 761. Alkohol, papierosy, przetworzone mięso czy niezanieczyszczone powietrze są niżej na liście.

Specjaliście już od lat mieli podejrzenie, że otyłość powoduje przewlekły stan zapalny w organizmie. Tkanka tłuszczowa powoduje produkowanie cytokinów. Są to cząsteczki, które wywołują reakcja zapalne i oddziałują na metabolizm.Komórki odpornościowe, które niszczą nowotwory są zatykane przez tłuszcz. Spowalniają i tracą umiejętność walki z nowotworem.

Nowotwory, które atakują młodych ludzi. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka
Nowotwory, które atakują młodych ludzi. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka [6 zdjęć]

Choroby nowotworowe dotyczą nie tylko ludzi starszych. Coraz częściej atakują młodsze pokolenie. Młodzi

zobacz galerię

Prof. Lydia Lynch i jej zespół chce opracować takie związki, które będą potrafiły blokować wychwyt tłuszczu prze komórki potocznie zwane ”naturalnymi zabójcami”. Specjalistka podkreśla jednak, że szybsza i bezpieczniejsza metoda to po prostu zrzucenie zbędnych kilogramów. Pomoże w tym zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Dzięki temu komórki odzyskają swoją dawną moc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Zupa, która przyspiesza spalanie tłuszczu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze