Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Nanokapsułka na opryszczkę

Avatar placeholder
21.07.2017 12:01
Nanokapsułka na opryszczkę
Nanokapsułka na opryszczkę

Włoscy naukowcy opracowali nową metodę leczenia wirusa opryszczki pospolitej, zwanej potocznie febrą. Wynaleźli innowacyjną substancję chemiczną, która została umieszczona w nanokapsułce. Lekarstwo jest aplikowane bezpośrednio do żywej komórki, która została zarażona wirusem.

Istnieje możliwość leczenia opryszczki nanokapsułką
Istnieje możliwość leczenia opryszczki nanokapsułką (123RF)

1. Czym jest wirus opryszczki?

Wirus opryszczki pospolitej to HSV1 i HSV2. Pierwszy typ atakuje górne partie ciała i organizmu, a drugi prowadzi do zakażenia narządów płciowych. Około 80 proc. populacji na całym świecie jest zakażona tym wirusem, z czego u połowy uaktywniają się objawy. Jest on niestety zakaźny. Do zarażenia w pierwszym przypadku dochodzi drogą kropelkową. Wirus drugiego typu jest przenoszony drogą płciową.

2. Jak działa nowe lekarstwo?

Głównym założeniem leku jest zakłócanie procesu powielania cząsteczki wirusa opryszczki, czyli hamowane jest jego namnażanie i ewentualne przenoszenie na inne narządy. Umieszczenie substancji aktywnej w nanometrycznej kapsułce powoduje, że zwiększa się skuteczność leku. Powłoka preparatu może być hydrofobowa, ale i hydrofilowa, czyli odnajduje się w środowisku lipidów i w wodzie. Dlatego lek z łatwością rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych i roztworach wodnych.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Musisz to wiedzieć

Wyniki badań wykazują, że lek w tej formie zmniejszył o połowę wirusa opryszczki pospolitej. Tego rodzaju technologia może się sprawdzić w przypadku innych chorób wywołanych wirusem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze