Trwa ładowanie...

Leki na opryszczkę

Opryszczka jest najczęściej uważana za defekt estetyczny. To błąd. Choroba może mieć bowiem poważne skutki.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Wirus opryszczkiHerpes Simplex – może przez lata pozostawać w organizmie w ukryciu. Przenosi się drogą kropelkową. Wirusa tego, przeczekującego na reaktywację, nie zauważa nawet układ odpornościowy. Wystarczy któryś z czynników (zziębnięcie, przegrzanie, grypa, stres, niedożywienie), by choroba zaatakowała. Wirus opryszczki ma dwie główne odmiany: HSV 1 (główny reaktywator opryszczki wargowej) oraz HSV 2 (odpowiedzialny za opryszczkę narządów płciowych). Objawy obu typów zakażeń są jednak zbliżone – tworzą się bolesne pęcherzyki. .

Wirus opryszczki przez lata może być w ukryciu i nie dawać objawów
Wirus opryszczki przez lata może być w ukryciu i nie dawać objawów (123RF)

Ważne miejsce zajmuje profilaktyka – z osobą zakażoną nie można się całować, uprawiać seksu, nie wolno też używać tych samych sztućców, co chory. Profilaktykę uruchamiamy w momencie, gdy miejsce staje się bolesne i swędzące. Za 1–2 dni prawdopodobnie pojawi się pęcherzyk. Zmian tych nie wolno dotykać. Gdy pęcherzyk pęknie, a my go dotkniemy i przeniesiemy ręką np. na oko, możemy nabawić się wirusowego zapalenia rogówki i spojówki, co w skrajnych przypadkach grozi nawet utratą wzroku.

1. Lek na opryszczkę

Zaczynamy działać już z chwilą pojawienia się pierwszych symptomów:

  • sięgamy po preparaty antywirusowe;

  • najlepszą maścią na opryszczkę jest ta cynkowa;

  • bierzemy tabletki na opryszczkę.;

  • opcjonalnie nanosrebro w sprayu (stosuje się je na oczyszczoną skórę).

Musisz to wiedzieć

W czasie infekcji trzeba bardzo często myć ręce, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Lek. Izabela Lenartowicz
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.