Trwa ładowanie...

Co na opryszczkę?

Avatar placeholder
09.05.2019 10:11
Co na opryszczkę?
Co na opryszczkę? (123rf)

Opryszczka wargowa jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus HSV1. Najczęściej mija samoistnie po około siedmiu dniach. Pamiętać jednak należy, że okolica ust jest jedną z najbardziej wrażliwych. Pojawianie się zmian skórnych nie tylko jest nieestetyczne, ale również bolesne. Aby skrócić czas choroby i złagodzić dolegliwości, można zastosować różnego rodzaju preparaty lub wykorzystać domowe sposoby.

spis treści

1. Leczenie opryszczki

Niestety, nie istnieje metoda pozwalająca na całkowite wyeliminowanie wirusa odpowiedzialnego za opryszczkę. Gdy dostanie się on do organizmu, zostanie w nim na stałe. Przez większość czasu będzie nieaktywny, jednak w sprzyjających warunkach ponownie zaatakuje. Wszystkie dostępne na rynku środki farmaceutyczne nie leczą opryszczki, lecz jedynie łagodzą jej objawy lub w najlepszym wypadku przyspieszają proces gojenia.

Jeżeli wirus opryszczki zaatakuje dany organizm to, niestety, ale zostanie w nim do końca życia
Jeżeli wirus opryszczki zaatakuje dany organizm to, niestety, ale zostanie w nim do końca życia (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się opryszczki są:

stres,

• wysoka lub niska temperatura,

zaburzenia hormonalne,

• zła dieta,

przeziębienie,

• ekspozycja na działanie silnych promieni słonecznych,

• wietrzna pogoda,

grypa.

Elementem profilaktyki jest jedzenie produktów spożywczych bogatych w witaminy B6 oraz B12. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia opryszczki, warto również jeść duże ilości owoców i warzyw. Bardzo pomaga również codzienne spożywanie jogurtów, kefirów oraz maślanki, czyli produktów zawierających naturalne kultury bakterii. W okresie zimowym i letnim należy zabezpieczać okolicę ust specjalnymi pomadkami i balsamami z filtrem UV.

2. Jaki środek na opryszczkę?

Na opryszczkę można stosować preparaty o działaniu przeciwwirusowym, zawierające denotivir lub acyklovir. W aptekach można kupić wiele takich leków. W przypadku wątpliwości, który wybrać, najlepiej poradzić się farmaceuty w aptece. Należy mieć jednak świadomość, że skład tych preparatów nie różni się specjalnie od siebie. Dobre efekty przynosi stosowanie maści cynkowej, która wysusza pęcherzyki opryszczki. Wiele osób stosuje z dobrym efektem naturalne okłady z:

cebuli,

miodu,

czosnku,

aloesu,

• naparu z rumianku,

• cytryny,

• szałwi,

• olejku z drzewa herbacianego,

• octu,

• wody z sodą,

pasty do zębów,

• wody utlenionej,

• spirytusu salicylowego.

Musisz to wiedzieć

Wszystkie wymienione sposoby łagodzą objawy i przyspieszają proces gojenia ran, więc warto z nich korzystać. Jednak najważniejsza jest profilaktyka opryszczki. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Leki w przypadku tej choroby nie są skuteczne. Natomiast odpowiednia dieta oraz dobre zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia opryszczki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze