Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Wszystko, co musisz wiedzieć o opryszczce wargowej

Avatar placeholder
08.06.2021 12:49
Wszystko, co musisz wiedzieć o opryszczce wargowej
Wszystko, co musisz wiedzieć o opryszczce wargowej

Wirusem opryszczki zakażonych jest ponad 80 proc. ludzi. Samo schorzenie natomiast pojawia się tylko u niektórych z nich. Warto wiedzieć też, że dolegliwość ma tendencję do nawracania. Wirus opryszczki może znajdować się w utajonej formie. Zaczyna atakować w momencie, kiedy pojawiają się sprzyjające warunki. Pierwszy kontakt z opryszczką ma miejsce zanim dziecko ukończy 5. rok życia. Zdarza się także opryszczka u niemowlaka, która może się pojawić w wyniku zarażenia dziecka przez matkę.

spis treści

1. Jak można się zarazić opryszczką?

Opryszczką można się zarazić od każdego, kto jest nosicielem wirusa. Człowiek taki może mieć widoczną opryszczkę lub schorzenie może być w stadium utajonym. Zarażenie następuje przez bezpośredni kontakt, np. przez pocałunek, oraz przez kontakt pośredni, czyli przez używanie przedmiotów, na których znajduje się ślina chorego. Opryszczka u niemowlaka pojawia się najczęściej, kiedy jego matka na nią cierpi. Zaraża ona wtedy dziecko podczas porodu lub po porodzie.

Opryszczką można zarazić się bardzo szybko, dlatego należy uważać na nosicieli
Opryszczką można zarazić się bardzo szybko, dlatego należy uważać na nosicieli (123RF)

Można wyróżnić dwa rodzaje zarażenia wirusem opryszczki. Jest to zakażenie pierwotne i nawracające zakażenie skóry. To pierwsze występuje we wczesnych etapach życia i nie daje żadnych objawów. Może wystąpić w postaci ostrego zapalenia jamy ustnej, a następnie pozostać w fazie utajonej. Natomiast w przypadku pojawienia się sprzyjających okoliczności takich jak stres, miesiączka, wyziębienie organizmu, spadek odporności, pojawia się nawracające zakażenie skóry.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Wirus opryszczki najczęściej spotykany jest w miejscach, gdzie warunki sanitarne pozostawiają wiele do życzenia. W przypadku zarażenia się opryszczką wargową nie wolno całować się z innymi ludźmi. Strupów, które pojawiają się w kolejnych fazach choroby, nie należy drapać, bo może to doprowadzić do przeniesienia zakażenia w inne miejsca. Opryszczka charakteryzuje się bolesnością skóry i swędzeniem. Pojawiają się pęcherzyki lub owrzodzenia, które po pewnym czasie pękają. Dolegliwość trwa około 10 dni i jeśli nie będzie rozdrapywana, nie pojawią się blizny.

2. Leczenie opryszczki wargowej

Leczenie opryszczki wargowej nie jest trudne. Można używać specjalnych kremów i maści, które stosuje się miejscowo. Bardzo często są to maści cynkowe, które odpowiadają za wysuszenie miejsca zaatakowanego przez opryszczkę. Można też stosować specjalne zastrzyki dożylne lub domięśniowe. Ważne jest też zażywanie witamin z grupy B. Pod żadnym pozorem nie można odrywać strupka z opryszczki.

Leczenie może opierać się też na przyjmowaniu tabletek przeciwwirusowych. Wpływają one na skrócenie czasu trwania choroby i łagodzą jej objawy. Jeśli opryszczka zaatakuje mózg lub narządy wewnętrzne, niezbędna jest hospitalizacja.

Musisz to wiedzieć

Jednak najlepszym sposobem leczenia opryszczki wargowej jest zastosowanie specjalnych plasterków. Skutecznie chronią one miejsce wystąpienia dolegliwości przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami środowiskowymi. Na dodatek sprawiają, że opryszczka nie jest tak bardzo widoczna i przyspieszają proces leczenia. Aby zapobiegać nawrotom choroby, można regularnie stosować leki przeciwwirusowe. Łagodząc objawy, nie należy stosować preparatów z antybiotykami, gdyż opryszczka jest wirusem, a jak wiadomo, na wirusy antybiotyki nie działają.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze