Trwa ładowanie...

Napoje energetyczne a serce. Groźne szczególnie dla młodych

Avatar placeholder
12.05.2021 10:27
Napoje energetyczne są szkodliwe dla serca
Napoje energetyczne są szkodliwe dla serca (123rf.com)

Popularne energetyki mają za zadanie dodać na energii i sprawić, że będziemy mieli więcej chęci do pracy. Tymczasem nawet jednorazowe ich wypicie może mieć niekorzystny wpływ na serce. Naukowcy sprawdzili, jak reaguje organizm młodego człowieka na napój energetyczny.

spis treści

1. Napoje energetyczne - skład

W skład każdego napoju energetycznego wchodzi kofeina. To ona stanowi jego bazę i ma za zadanie pobudzić organizm do działania. Kofeina znosi objawy zmęczenia i uczucie senności, poprawia koncentrację i ogólną sprawność umysłową, a także ułatwia formułowanie myśli i polepsza koordynację ruchową.

Oprócz kofeiny w napojach energetycznych znajdziemy również taurynę, która także ma właściwości pobudzające. Do tego mnóstwo cukru. Po wypiciu energetyka, w naszym organizmie wzrasta stężenie glukozy, co sprawia, że czujemy przypływ energii. Trzustka zaczyna szybciej pracować, żeby ustabilizować poziom cukru we krwi. Po godzinie ''cukier spada'', a my znów odczuwamy zmęczenie.

Zobacz film: "Webinar odc. 1: Skuteczne sposoby i pomoce w usypianiu maluchów"

To jednak nie wszystko. Napoje energetyczne wpływają niekorzystnie na pracę serca u zdrowych młodych osób.

2. Napoje energetyczne a zaburzenia rytmu serca

Na Uniwersytecie Waterloo naukowcy przebadali 2025 osób w wieku od 12 do 24 lat. Każda z nich miała za zadanie wypić napój energetyczny. Potem badacze obserwowali, co się dzieje w ciele takiej osoby.

Wyniki są zatrważające. Ponad połowa osób doznała negatywnych reakcji po wypiciu energetyka. 25 proc. młodych ludzi doświadczyło zaburzeń rytmu serca, u 18 proc. pojawiły się silne bóle głowy. 5 proc. badanych skarżyło się na dolegliwości żołądkowe - nudności, wymioty lub biegunkę. Pond 3 proc. osób uskarżało się na silny ból w klatce piersiowej. Wszystkie te dolegliwości pojawiły się po wypiciu zaledwie 500 ml energetyka.

Naukowcy z kliniki Mayo w swoich badaniach odkryli, że wypicie napoju energetycznego może wywoływać stres hormonalny. Po spożyciu zwiększa się ciśnienie krwi u osób zdrowych. Towarzyszy mu również wzrost noradrenaliny, czyli hormonu stresu. W nadmiarze może on podnosić ryzyko zaburzeń funkcjonowania serca.

Zanim sięgniemy po kolejny napój energetyczny, powinniśmy znać to ryzyko. Szczególnie powinny uważać osoby młode, które często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze