Trwa ładowanie...

Nastolatki używają waporyzatorów jako środka na odchudzanie. "Istnieje ryzyko zastępowania jedzenia paleniem"

 Maria Krasicka
17.05.2022 13:36
Palenie może być spowodowane zaurzeniami odżywiania
Palenie może być spowodowane zaurzeniami odżywiania (GettyImages)

Eksperci od lat alarmują o negatywnych skutkach palenia e-papierosów i waporyzatorów na zdrowie młodzieży. Niestety wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo niebezpieczne są te urządzenia i dedykowane im płyny. Ponadto najnowsze badania donoszą, że nastolatki używają waporyzatorów do… odchudzania.

1. Nastolatki palą, żeby schudnąć

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu przeprowadzili badania na temat waporyzatorów i e-papierosów. Ku ich zaskoczeniu okazało się, że wielu użytkowników, a zwłaszcza nastoletnie dziewczyny, używają ich do tłumienia apetytu.

Niestety takie ograniczanie poczucia głodu może prowadzić do długoterminowych negatywnych skutków zdrowotnych. Jak zaznacza autorka badania prof. Linda Bauld, ekspertka ds. zdrowia publicznego, należy zachować czujność, ponieważ może być to sygnał mówiący o zaburzeniach odżywiania.

- Nikotyna hamuje apetyt, a także zwiększa tempo przemiany materii, więc jeśli te młode dziewczyny używają waporyzatorów do kontrolowania wagi, jest to bardzo niepokojące – mówi. – Ponadto aromaty mogą zastępować smak owoców, czy ulubionego ciasta. Tym bardziej istnieje ryzyko zastępowania jedzenia paleniem – dodaje.

2. Negatywny wpływ waporyzatorów na zdrowie

Ekspertka zaznacza, że najważniejsze jest, by wprowadzić szczegółową kontrolę waporyzatorów, e-papierosów i tradycyjnych papierosów. Nikotyna jest bowiem substancją psychoaktywną i silnie uzależniającą. Ponadto zgodnie z prawem e-papierosy powinny być traktowane jak zwykłe papierosy. Młodzież ma bardzo łatwy dostęp do tego typu produktów i nawet jeśli jest ograniczenie wiekowe, nastolatkowie są w stanie je obejść.

- Rodzice i szkoły muszą być tego świadomi, a sprzedawcy muszą mieć pewność, że produkty, które sprzedają, nie dostaną się w ręce dzieci – alarmuje prof. Bauld.

Jak dodaje, konieczne jest również wprowadzenie ściślejszej kontroli reklam. Nie bez powodu produkty te są objęte ograniczeniami wiekowymi. Mogą być bardzo uzależniające, a wiele z nich zawiera toksyczne chemikalia.

Według badań przeprowadzonych przez CDC niektóre substancje wykorzystywane do palenia e-papierosów są zanieczyszczone grzybami i bakteriami. Mogą się w nich znajdować także metale ciężkie, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

- Pojawiają się doniesienia z całego świata, w których opisywane są przypadki nieodwracalnych uszkodzeń płuc u młodych osób używających liquidów nawet przez krótki okres. Nie można bagatelizować zagrożeń związanych z ich stosowaniem – powiedział w rozmowie z WP Parenting dr hab. n. med. Paweł Miotła z Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Liquidów, czyli płynów z nikotyną i dodatkami smakowymi do papierosów elektronicznych, jest tak dużo na rynku, a dostępność ich jest tak powszechna, że w zasadzie nadzór nad ich składem jest iluzoryczny – podsumował.

Maria Krasicka, Wirtualna Polska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze