Trwa ładowanie...

Złe nawyki. Mogą być gorsze niż palenie papierosów

Avatar placeholder
31.05.2021 22:57
Siedzący tryb życia i złe nawyki żywieniowe niszczą nasze zdrowie
Siedzący tryb życia i złe nawyki żywieniowe niszczą nasze zdrowie (123RF)

Niestety nie tylko papierosy przyczyniają się do złego stanu zdrowia. Istnieje cała grupa nawyków, które sprawiają, że nasz organizm pracuje gorzej i jest narażony na poważne choroby. Zmieńmy je, zanim będzie za późno.

spis treści

1. Złe nawyki

Każdy wie, że papierosy szkodzą zdrowiu. O ich negatywnym wpływie na organizm moglibyśmy poświęcić niejeden artykuł. Warto wspomnieć, że wyroby tytoniowe przyczyniają się chociażby do takich chorób jak miażdżyca, a także nowotwór płuc. Palenie zwiększa także ryzyko nadciśnienia i zawału.

I chociaż palenie papierosów jest poważnym problemem współczesnych społeczeństw, to nie one nam najbardziej zagrażają. Naukowcy podkreślają, że samo rzucenie tytoniu nie wystarczy. Możemy pogorszyć swój stan zdrowia innymi złymi nawykami, które są niezwykle częste w naszym środowisku.

2. Brak snu

Zobacz film: "Grillowanie gorsze od palenia papierosów"

Współczesny zapracowany człowiek cierpi także z powodu braku snu. Zbyt mała ilość przespanych godzin powoduje, że organizm nie zdąży się zregenerować. Konsekwencją mogą być nie tylko problemy takie jak złe samopoczucie i kłopoty z koncentracją.

Jak alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia, brak snu może przyczynić się do wystąpienia udaru mózgu i zawału serca.

3. Siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia to problem, który dotyczy coraz więcej osób. Ludzie spędzają przed komputerem kilkanaście godzin dziennie. Praca biurowa nie sprzyja zdrowemu stylowi życia. A jeżeli po 8 godzinach spędzonych w pozycji siedzącej, spędzamy wolne popołudnie przed telewizorem, nic dziwnego, że mamy problemy chociażby z kręgosłupem, chorobami serca i cukrzycą.

Naukowcy alarmują, aby zmienić ten zły nawyk. W czasopiśmie "The Lancet” opublikowano nawet badania, które mówią o ponad 5 mln zgonów rocznie właśnie z powodu siedzącego trybu życia.

4. Opalanie się

Promienie UV są niebezpieczne dla człowieka. Dotyczy to zarówno opalania się na słońcu, jak i w warunkach sztucznych w solarium. Skutki niewystarczającej ochrony przed nimi możemy zobaczyć gołym okiem. Z ich powodu skóra szybciej się starzeje.

Ponadto istnieje ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Pismo "JAMA Dermatology” opublikowało badania, które wskazały, że opalanie w solarium częściej przyczynia się do nowotworu skóry niż… palenie papierosów do raka płuc.

5. Zła dieta

Zła dieta jest jednym z najgorszych nawyków, którymi możemy zniszczyć swoje zdrowie. Przetworzone produkty, gazowane napoje, fast foody i żywność z dużą ilością konserwantów sztucznych barwników nie powinny być naszą codziennością.

Aby zachować zdrowie konieczna jest zbilansowana dieta, która dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Jeżeli jednak dominują w niej sól, tłuszcz i cukier, możemy doświadczyć poważnych i groźnych dla naszego życia chorób.

Złe nawyki żywieniowe prowadzą także do otyłości. I chociaż widzimy, że liczba palaczy maleje, liczba osób z nadwagą wzrasta. Dodatkowe kilogramy obciążają stawy i serce. Przyczyniają się też m.in. do cukrzycy, nadciśnienia i chorób układ krążenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze