Trwa ładowanie...

Bóle kości i stawów

Bóle kości i stawów u dzieci pojawiają się dosyć często. W większości są one wynikiem skokowego wzrostu kości długich. Mogą być mniej lub bardziej nasilone i pojawiają się głównie w nocy. Niekiedy bolesność występuje po silnym wysiłku fizycznym. Bardzo rzadko ból kości i stawów wynika z choroby reumatycznej. Dolegliwości bólowe kości i stawów można łagodzić stosując leczenie objawowe, tj. leki przeciwbólowe. Bóle wzrostowe ustępują jednak samoistnie.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

spis treści

1. Dlaczego pojawiają się bóle kości i stawów?

Bóle kości i stawów u dzieci są to często tzw. bóle przeciążeniowe. Nie występują one stale, lecz pojawiają się przy większej aktywności ruchowej dziecka, np. wieczorem, po całym dniu biegania, chodzenia i skakania, jeżdżenia na rowerze lub czasami w trakcie wykonywania różnych ćwiczeń. Niekiedy niewielka koślawość nóg występująca u dzieci może nasilać takie dolegliwości. ****

U dzieci występują również bóle wzrostowe. Nie towarzyszą one dziecku cały czas. Bolesność kości pojawia się najczęściej po wysiłku lub w nocy. Otaczająca kości okostna rozpierana jest od wewnątrz, na skutek czego pobudzane są receptory i wówczas odczuwany jest mniej lub bardziej nasilony ból kości. W przypadku, gdy dolegliwościom bólowym kości i stawów towarzyszą obrzęk, rumień, wskazuje to najczęściej na toczący się w organizmie stan zapalny.

Jak można złagodzić istniejące bóle? Zaleca się wykonywanie masaży bolących miejsc, a także wmasowywanie maści o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. W przypadku silnych bólów zaleca się ograniczyć aktywność ruchową dziecka. Można podawać także doustne preparaty z wapniem i witaminą D3.

2. Badania przy bólach kości i stawów

Gdy pojawiają się dokuczliwe bóle kości u dzieci często niepokoją one rodziców. Należy najlepiej zgłosić się do lekarza i wykonać badania, które wskażą czy pojawiające się dolegliwości świadczą o bólach wzrostowych czy też są wynikiem jakieś choroby. Podstawowym badaniem jest badanie stężenia fosfatazy alkalicznej. Przy bólach wynikających ze wzrostu kości jest on znacznie podwyższony – wynosi ok. 100 jednostek. Przed wykonaniem jakiegokolwiek badania lekarz ocenia stan stawów, np. czy nie są one spuchnięte, czy nie występuje żadna przeszkoda w zginaniu kończyn itp. Lekarz zleca także morfologię krwi, OB, a także badanie ogólne moczu. Wykonywany jest także odczyn antystreptolizynowy (test ASO).  Pozwala on na odróżnienie, m.in. gorączki reumatycznej od reumatycznego zapalenia stawów. W większości przypadków przyjmuje on wartość dodatnią, powyżej 200 jednostek. Należy wtedy skonsultować się z reumatologiem. Jednak wynik badania w większości przypadków świadczy o niedawnym przebyciu zakażenia paciorkowcem, np. zapaleniu gardła, anginie czy próchnicy zębów.

Marta Bednarska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.