Trwa ładowanie...

Ból kręgosłupa – przyczyny

Ból kręgosłupa – przyczyny
Ból kręgosłupa – przyczyny (123rf)

Jako przyczyny bólu kręgosłupa podaje się brak ruchu, stres, obciążanie kręgosłupa i złą postawę ciała. Czynniki te prowadzą do schorzeń kręgosłupa, takich jak wady postawy i choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Nie powinniśmy bagatelizować bólu pleców, ponieważ w zależności od jego lokalizacji może wskazywać na poważne schorzenia. Ból w okolicy krzyża to objaw chorych nerek, ból krzyża u kobiet to oznaka choroby narządów płciowych. Z kolei tępy ból krzyża odczuwany podczas siedzenia i pozycji leżącej, który na sile przybiera w czasie ruchu, to symptom zwężenia tętnic miednicy.

spis treści

1. Przyczyny bólu kręgosłupa

Dolegliwości bólowe kręgosłupa to rezultat niehigienicznego stylu życia i złych nawyków. Wśród czynników wywołujących ból kręgosłupa wskazuje się małą aktywność fizyczną, nieprawidłową postawę ciała, stresujący tryb życia i nadmierne obciążanie kręgosłupa.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Ból kręgosłupa często związany jest ze złyni nawykami
Ból kręgosłupa często związany jest ze złyni nawykami (123RF)

Na kondycję kręgosłupa niekorzystny wpływ ma niewystarczająca ilość ruchu. Większość czasu spędzamy przed ekranem komputera w pozycji siedzącej czy to w miejscu pracy, czy też w domu. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci, które zamiast ruchu na świeżym powietrzu wybierają odpoczynek przed ekranem telewizora lub komputera. Brak aktywności fizycznej skutkuje stopniowym słabnięciem mięśni, które w konsekwencji nie mogą stanowić wsparcia dla kręgosłupa. W rezultacie kręgi i dyski są nadmiernie obciążone, co prowadzi do deformacji kręgosłupa.

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży
Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży [10 zdjęć]

Wystający brzuszek przenosi środek ciężkości i w związku z tym często nieświadomie plecy wykrzywiają

zobacz galerię

Z przyzwyczajenia garbimy plecy w czasie pracy przed komputerem lub pochylamy jedno ramię pod ciężarem torby. Chodzenie z głową opuszczoną ku dołowi i wypiętym brzuchem powoduje modyfikację naturalnych krzywizn kręgosłupa. To wywołuje zaburzenia w funkcjonowaniu mięśni, które go wspierają. Na skutek trzymania nieprawidłowej postawy ciała dochodzi do nierównomiernego obciążenia poszczególnych odcinków kręgosłupa. W rezultacie cierpimy na wady postawy. Ponadto dyski i stawy, które łączą poszczególne kręgi kręgosłupa, ulegają uszkodzeniom.

Przyczyną bólu kręgosłupa u młodzieży jest postawa pesymisty, to znaczy pochylona do dołu głowa, zwisające ramiona i powłóczenie nogami. Skutkiem takiej postawy ciała są bóle odcinka szyjno-piersiowego kręgosłupa i piersiowo-lędźwiowego. Za wystąpienie dolegliwości tych części kręgosłupa odpowiada zwiotczenie mięśni brzucha.

Warto pamiętać, że stresujące sytuacje negatywnie wpływają na stan kręgosłupa. Wówczas organizm produkuje hormon stresu, czyli adrenalinę, która powoduje długotrwałe napięcie i przeciążenie mięśni. W rezultacie borykamy się z chronicznym bólem kręgosłupa. Dochodzi również do jego trwałych zmian zwyrodnieniowych.

Musisz to wiedzieć

Nieprawidłowy sposób podnoszenia ciężkich przedmiotów – pochylamy się, by dźwignąć rzecz, zamiast uklęknąć – również stanowi przyczynę bólu pleców. Nadmierne obciążanie kręgosłupa występuje w czasie codziennych czynności, kiedy przygotowujemy posiłek, pochylając się nad zbyt niskim blatem kuchennym i kiedy przez dłuższy czas wykonujemy czynność bez zmiany pozycji ciała.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze