Trwa ładowanie...

Negatywny obraz siebie w depresji

Avatar placeholder
04.06.2017 21:04
Negatywny obraz siebie w depresji
Negatywny obraz siebie w depresji

Chorzy na depresję mają zaburzony obraz własnej osoby. Uważają, że są nieudacznikami, niczego nie potrafią, nic im się nie udaje, są beznadziejni i tylko wszystkim przeszkadzają. Negatywne myśli sprawiają, że to, co wokół jest pozbawione sensu. Obwiniają się za wszystko. Czym są błędy logiczne w depresji?

spis treści

1. Czym jest model wyuczonej bezradności?

Terapia depresji nie jest sprawą łatwą. Często chorzy wstydzą się zwrócić do specjalisty. Zaburzony obraz własnej osoby, który jest charakterystyczny dla tego zaburzenia, pogłębia poczucie beznadziejności i otępienia. Jak chorzy na depresję postrzegają siebie? Chorzy na depresję nie mają dobrego zdania o sobie. Wręcz przeciwnie, obwiniają się o wszystko, zadręczają się i widzą świat w czarnych barwach. Są zdania, że nikomu nie są potrzebni, nikt ich nie rozumie i nie chce z nimi rozmawiać. Zadręczają się tymi myślami i coraz mocniej wierzą, że nie zasługują na szczęście, radość i bliskich.

To musisz wiedzieć:

2. Terapia kognitywna

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

T. Beck i A. Eblisem są twórcami terapii kognitywnej. Według nich depresję wywołują dwa mechanizmy: triada poznawcza – są to negatywne myśli na temat własnej osoby. Wszystkie niepowodzenia przypisuje swojej własnej beznadziejności, ułomności. Chory wszystkie doświadczenia – dobre i złe – interpretuje w sposób negatywny; błędy logicznego myślenia – chory wyciąga szybkie wnioski, nie mając logicznych podstaw, skupia się na nieistotnych szczegółach, wyciąga ogólne wnioski, wyolbrzymia błędy i pomniejsza sukcesy, bierze na siebie wszystkie niepowodzenia świata.

Chorzy na depresję mają zaburzony obraz własne osoby
Chorzy na depresję mają zaburzony obraz własne osoby

3. Wyuczona bezradność

Wyuczona bezradność to inny model jednej z teorii depresji. Zakłada ona, że chorzy na depresję nie widzą pozytywnych zależności w jakimkolwiek działaniu. Przestają zatem się starać i robić cokolwiek, gdyż są zdania, że i tak nic im się nie uda. Pozostają bierni i brak im motywacji. W takich przypadkach depresja tylko się nasila i pogłębia.

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

4. Leczenie depresji

W leczeniu depresji głównym zadaniem jest wyjście chorego z błędów logicznego myślenia, pokazanie mu, że to, jak postrzegają rzeczywistość, nie jest prawdziwe. Wskazanie im, że są ludzie, którzy się o nich troszczą, że nie są sami, ktoś na nich liczy, nie są winni za błędy wszystkich wokół. Jest to bardzo długotrwały proces. Należy jednak pamiętać, aby chorzy na depresję znaleźli odpowiednią pomoc specjalisty i nie zostali zostawieni sami sobie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze