Nie tylko niezdrowe jedzenie. Oto winowajcy otyłości wśród dzieci
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadwagę lub otyłość ma co trzecie polskie dziecko w wieku pomiędzy siódmym a dziewiątym rokiem życia. Daje nam to ósme niechlubne miejsce wśród badanych krajów europejskich. Co sprawia, że polskie dzieci tak często mają problemy z wagą?
1. To już epidemia
Według Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości w Polsce nadwaga lub otyłość występują u: 12,2 proc. chłopców i 10 proc. dziewcząt u dzieci w wieku przedszkolnym oraz 18,5 proc. chłopców i 14,3 proc. dziewcząt u dzieci w wieku szkolnym.
"80 proc. otyłych nastolatków będzie borykało się z tym problemem w dorosłym życiu" - przestrzega Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej.
Nadwaga i otyłość wśród najmłodszych to problem, który zyskał już miano epidemii. Przyczyn jest wiele, a te, które wymienia się najczęściej to: **siedzący tryb życia, niewielka aktywność fizyczna wśród dzieci i młodzieży oraz nieprawidłowa dieta.
Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat ograniczyć podawanie dzieciom m.in. żywności przetworzonej, tj. produktów konserwowych, fast foodów czy gotowych dań z puszek, ale cukrów prostych, w tym słodyczy, niezdrowych przekąsek czy słodzonych napojów.
Sytuacja na rynku spożywczym w Polsce zdaje się jednak powoli zmieniać na lepsze. Jak zauważył Andrzej Gantner, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców, w rozmowie z "Portalem spożywczym", obecnie na rynku mamy szeroki wybór produktów spożywczych, który odpowiada na większość trendów żywieniowych. Wiele z nich ma obniżoną zawartość soli, cukru czy tłuszczy.
- Patrząc na półki sklepowe możemy zobaczyć również rozwój kategorii żywności świeżej i niskoprzetworzonej. Nie ma najmniejszego problemu z dostępem przez cały rok do warzyw czy owoców, gotowych do spożycia mieszanek warzyw czy liofilizowanych przekąsek owocowych lub warzywnych. Mamy mnóstwo produktów bezcukrowych, funkcjonalnych, które mają za zadanie wspierać nasz metabolizm - podkreślił.
- Najnowsze kierunki badań i rozwoju branży spożywczej doprowadzą do powstania produktów, które będą miały bardzo obniżoną zawartość tłuszczu, soli czy cukru, natomiast dzięki chociażby wykorzystaniu nowych rodzajów białka czy też lepszej przyswajalności substancji odżywczych będą miały znacząco podwyższoną jakość żywieniową. To jest coś co stanie się powszechne już w ciągu najbliższej dekady - dodał.
2. Oni mają wpływ na wybory dzieci
Ogromną rolę w edukacji żywieniowej dzieci pełnią natomiast rodzice i nauczyciele. Zdaniem ekspertów VIII Narodowego Kongresu Żywieniowego na decyzję dzieci i młodzieży wpływa bowiem m.in. to, co jest sprzedawane w szkolnych sklepikach i automatach na terenie placówek, a także to, co oferują im szkolne stołówki.
Jak podkreślają lekarze, otyłość jest chorobą, która zwykle rozwija się powoli. Rodzice powinni więc rozpocząć działania już na etapie rozpoznania lekkiej nadwagi u dziecka.
Ważne jest dawanie dobrego przykładu w zakresie m.in. regularnego spożywania zbilansowanych posiłków, zadbanie o odpowiednią jakość i długość snu oraz podjęcie aktywności fizycznej (co najmniej godzinę dziennie) - najlepiej takiej, która sprawia dziecku przyjemność.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl