Niedługo zabraknie ważnego leku dla dzieci. Nie ma zamienników
Pfizer poinformował, że Debridat, lek w formie zawiesiny został usunięty z portfolio i nie będzie dłużej dystrybuowany w Polsce. - czytamy na Twitterze GdziePoLek. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce w aptekach na terenie całej Polski zabraknie leku stosowanego u dzieci. Lek w tej postaci nie ma również żadnego zamiennika.
1. Debridat, lek dla dzieci wycofany z Polski
Debridat to lek zawierający trimebutynę, substancję czynną, która wpływa na unormowanie motoryki przewodu pokarmowego. Stosowany jest on wśród dzieci i niemowląt, które cierpią na zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego. Debridat wykorzystywany jest również w przypadku zaburzeń, którym towarzyszą m.in. nudności, wzdęcia oraz uczucie pełności. Stosowanie leku umożliwia pobudzenie lub hamowanie perystaltyki jelit. Niektórzy rodzice używali też Debridatu jako leku zmniejszającego objawy kolki niemowlęcej.
Jak się okazuje, tylko Debridat występuje w Polsce w postaci granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej. To właśnie ze względu na taką formę podania, lek może być stosowany u dzieci, bowiem umożliwia bezpieczniejsze dostosowanie dawki do wieku oraz masy ciała dziecka. Podawanie leku w postaci zawiesiny jest także o wiele prostsze niż podawanie dzieciom tabletek.
2. Debridat wycofany. Nie ma zamiennika
Na Twitterze GdziePoLek czytamy, że Debridat będzie dostępny w aptekach do wyczerpania zapasów. Niestety nie istnieje odpowiednik tego leku, a więc od tej pory będzie on sprzedawany wyłącznie w postaci tabletek, które przeznaczone są jedynie dla dorosłych osób.
Pfizer poinformował, iż Debridat w formie zawiesiny został usunięty z portfolio i nie będzie dłużej dystrybuowany w Polsce. Jest to jedyna forma tej substancji (trimebutyna) dla dzieci i niemowląt, używana przy zaburzeniach przewodu pokarmowego. (1/2)https://t.co/vOmFkomeK7
— GdziePoLek (@GdziePoLek) November 28, 2022
Przypominamy, że kilka dni temu Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu na terenie całego kraju z obrotu tego samego leku z powodu ryzyka obecności ciała obcego w produkcie. Wycofanie to miało wówczas charakter prewencyjny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl