Trwa ładowanie...

Niedługo zabraknie ważnego leku dla dzieci. Nie ma zamienników

Avatar placeholder
05.12.2022 09:26
Debridat w formie zawiesiny został wycofany z Polski.
Debridat w formie zawiesiny został wycofany z Polski. (GettyImages)

Pfizer poinformował, że Debridat, lek w formie zawiesiny został usunięty z portfolio i nie będzie dłużej dystrybuowany w Polsce. - czytamy na Twitterze GdziePoLek. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce w aptekach na terenie całej Polski zabraknie leku stosowanego u dzieci. Lek w tej postaci nie ma również żadnego zamiennika.

spis treści

1. Debridat, lek dla dzieci wycofany z Polski

Debridat to lek zawierający trimebutynę, substancję czynną, która wpływa na unormowanie motoryki przewodu pokarmowego. Stosowany jest on wśród dzieci i niemowląt, które cierpią na zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego. Debridat wykorzystywany jest również w przypadku zaburzeń, którym towarzyszą m.in. nudności, wzdęcia oraz uczucie pełności. Stosowanie leku umożliwia pobudzenie lub hamowanie perystaltyki jelit. Niektórzy rodzice używali też Debridatu jako leku zmniejszającego objawy kolki niemowlęcej.

Jak się okazuje, tylko Debridat występuje w Polsce w postaci granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej. To właśnie ze względu na taką formę podania, lek może być stosowany u dzieci, bowiem umożliwia bezpieczniejsze dostosowanie dawki do wieku oraz masy ciała dziecka. Podawanie leku w postaci zawiesiny jest także o wiele prostsze niż podawanie dzieciom tabletek.

2. Debridat wycofany. Nie ma zamiennika

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Na Twitterze GdziePoLek czytamy, że Debridat będzie dostępny w aptekach do wyczerpania zapasów. Niestety nie istnieje odpowiednik tego leku, a więc od tej pory będzie on sprzedawany wyłącznie w postaci tabletek, które przeznaczone są jedynie dla dorosłych osób.

Przypominamy, że kilka dni temu Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu na terenie całego kraju z obrotu tego samego leku z powodu ryzyka obecności ciała obcego w produkcie. Wycofanie to miało wówczas charakter prewencyjny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze