Nietrzymanie moczu a higiena osobista
Nietrzymanie moczu, zwane też inkontynencją, jest niezwykle wstydliwym problemem. Osoby, które na nie cierpią, starają się ukryć ten fakt przed innymi. Nie jest to łatwe, gdyż nietrzymanie moczu zdarza się w dowolnym momencie. Pojawiają się niekontrolowane wycieki moczu i chorzy zaczynają się czuć niehigienicznie. W przypadku, kiedy pojawia się ten problem, utrzymanie czystości miejsc intymnych jest priorytetem. Nie jest jednak łatwe. Dlatego wszyscy chorzy starają się wyleczyć schorzenie. Przyczyny nietrzymania moczu mogą mieć różne podłoże.
1. Jak dbać o higienę podczas nietrzymania moczu?
Każda osoba, która cierpi na nietrzymanie moczu, wie, że najważniejsze jest to, aby utrzymać skórę w czystości. Wynikiem złej higieny podczas popuszczania moczu mogą być infekcje w miejscach intymnych, a także podrażnienia skóry. Dlatego zawsze, kiedy zdarzy się nam niekontrolowany wyciek moczu, należy umyć okolice narządów płciowych wodą lub specjalnym płynem do higieny intymnej o odpowiednim pH. Należy wykonać to w możliwie delikatny sposób. Trzeba unikać wszystkich zachowań, które mogą doprowadzić do podrażnienia skóry.
W przypadku chorych, którzy nie mogą się poruszać, sprawa higieny w przypadku nietrzymania moczu jest jeszcze ważniejsza. Takie osoby są bowiem znacznie bardziej narażone na to, że pojawią się u nich odleżyny lub odparzenia. Dlatego należy objąć je odpowiednią opieką i stosować specjalistyczne preparaty, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych problemów ze skórą.
Niezależnie od tego, jakie są przyczyny nietrzymania moczu, jednym z jego bardziej uciążliwych objawów jest zapach moczu. Dlatego osoby cierpiące na inkontynencję szukają sposobów, które pozwolą na jego neutralizowanie. Jest to nieprzyjemny i bardzo charakterystyczny zapach. Mocz będzie miał mniej intensywną woń, jeśli będziemy przyjmowali większą ilość płynu.
Wydawać by się mogło, że dobrym pomysłem będzie coś zupełnie odwrotnego, czyli przyjmowanie mniejszej ilości płynów. Jest to błędne i groźne postępowanie. Kiedy pijemy mniej, mocz jest bardziej zagęszczony i może podrażniać tkanki cewki moczowej i pęcherza, co może prowadzić do nasilenia objawów choroby. Możemy też zaburzyć właściwą gospodarkę wodną organizmu, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wody. Należy też wiedzieć, że im bardziej mocz będzie zagęszczony, tym jego zapach będzie mocniejszy. Jeśli chodzi o spożywanie mniejszej ilości płynów, zalecane jest to tylko przed snem. Ostatni raz powinniśmy pić na dwie godziny przed udaniem się na nocny spoczynek. Jest to ważne, kiedy dokucza nam nocne nietrzymanie moczu, które pojawia się podczas snu.
2. Sposoby na nietrzymanie moczu
Przyczyny nietrzymania moczu mogą być różne. Najlepiej udać się do lekarza, aby dokładnie je określić. Poza tym, podczas incydentów z nietrzymaniem moczu, należy szczególnie dbać o higienę osobistą. Dobrym rozwiązaniem jest odpowiednia dieta, która pozwala na to, aby objawy schorzenia się nie nasilały. Dlatego z jadłospisu należy wykreślić:
• produkty zawierające kofeinę, czyli: kawa, napoje gazowane, z kofeiną itd.;
• alkohol pod wszelkimi postaciami.
W jadłospisie powinny natomiast znaleźć się produkty, które są bogate w błonnik. Dzięki temu nie pojawią się zaparcia, które mogą odpowiadać za nasilanie się nietrzymania moczu. Odpowiednia dieta pozwala na utrzymanie zalecanej wagi ciała. Nadwaga może być przyczyną osłabienia mięśni Kegla, które odpowiadają za trzymanie moczu. Jeśli są osłabione, nie działają skutecznie i pojawia się nietrzymanie moczu. Problem ten nie jest powodem, dla którego należy zaniechać wykonywania ćwiczeń fizycznych. Zrozumiały jest dyskomfort, jaki spowodowany może być przez niekontrolowany wyciek moczu podczas ćwiczeń, ale można uniknąć tych nieprzyjemnych sytuacji.
Musisz to wiedzieć
Aby poprawić komfort ćwiczeń, można przed treningiem:
• założyć wkładkę, która pochłonie mocz mogący pojawić się podczas wysiłku;
• bezpośrednio przed ćwiczeniami oddać mocz;
• do zdrowego minimum ograniczyć przed ćwiczeniami ilość przyjmowanych napojów.
Każdy, kto zmaga się z nietrzymaniem moczu, odczuwa dyskomfort. Może to prowadzić do zaniechania kontaktów z ludźmi, utrudniać normalne funkcjonowanie, w niektórych przypadkach prowadzić nawet do rezygnacji z pracy zawodowej. Prawidłowa higiena podczas niekontrolowanego nietrzymania moczu zdecydowanie poprawia jakość życia. Oczywiście najlepiej usunąć przyczynę choroby, a w tym celu najlepiej udać się do lekarza.