Trwa ładowanie...

Kto jest najbardziej narażony na nietrzymanie moczu?

Avatar placeholder
11.03.2024 12:12
Kto jest najbardziej narażony na nietrzymanie moczu?
Kto jest najbardziej narażony na nietrzymanie moczu?

Bardzo mała część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, że nietrzymanie moczu nie jest przypadłością, która dotyka tylko seniorów. Nietrzymanie moczu, moczenie nocne u dorosłych i dzieci nie jest niczym niespotykanym. Choroba ta może dotknąć osoby w dowolnym wieku. Szacuje się, że z problemem tym zmaga się aktualnie nawet co dziesiąta osoba w naszym kraju. Dlatego warto wiedzieć, co może powodować inkontynencję.

spis treści

1. Nietrzymanie moczu a płeć

Nietrzymanie moczu dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Przy czym znacznie częściej chorują na nie kobiety. Nawet dwadzieścia pięć procent kobiet doświadcza objawów nietrzymania moczu. W przypadku mężczyzn jest to tylko osiem procent. Najczęściej spotykanym objawem u osób chorujących na inkontynencję jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, nazywane także lekkim nietrzymaniem moczu.

Natomiast moczenie nocne u dorosłych spotykane jest rzadziej. Nietrzymanie moczu, niezależnie od przyczyn oraz momentu pojawiania się, jest bardzo niekomfortowe i uchodzi za wstydliwe. Pacjenci nie chcą przyznawać się do swojego schorzenia i niechętnie rozmawiają o nim nie tylko z bliskimi, ale także z lekarzami.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Nietrzymanie moczy dotyka kobiety po porodach
Nietrzymanie moczy dotyka kobiety po porodach (123RF)

Nietrzymanie moczu u kobiet występuje znacznie częściej niż nadciśnienie, cukrzyca, a nawet depresja. Panie znacznie częściej zmagają się z inkontynencją, gdyż spowodowane jest to ich budową anatomiczną. Nietrzymanie moczu pojawia się, kiedy zostanie zaburzona prawidłowa czynność mięśni oraz nerwów, które odpowiadają za kontrolę wydalania moczu. Zaburzenia trzymania moczu u kobiet powstają najczęściej:

  • w wyniku ciąży;
  • w wyniku porodu;
  • w okresie menopauzy;
  • z powodu choroby Alzheimera;
  • z powodu stwardnienia rozsianego;
  • z powodu procesów starzenia;
  • z powodu wad wrodzonych.

Warto wiedzieć, że każda kolejna ciąża sprawia, że ryzyko pojawienia się nietrzymania moczu znacznie wzrasta. Spowodowane jest to tym, że mięśnie dna miednicy, które odpowiedzialne są za podtrzymywanie pęcherza moczowego, podczas ciąży narażone są na duży nacisk, który nie jest korzystny.

Jednak nawet brak porodu nie oznacza, że problem z nietrzymaniem moczu się nie pojawi. Może on wystąpić w wyniku zmian menopauzalnych. Istotą tych zmian jest spadek poziomu estrogenu w organizmie. Komórki, które wyściełają wnętrze pęcherza oraz cewkę moczową, stają się w naturalny sposób mniej elastyczne i znacznie cieńsze. Przez to cewka moczowa może być stale otwarta, co wpływa na pojawienie się mimowolnych wycieków moczu.

Niski poziom estrogenu odpowiada także za możliwość pojawienia się nadwrażliwości nerwów, które odpowiadają za kontrolę pęcherza moczowego. Może to powodować skurcze pęcherza lub pojawienie się nagłej i silnej potrzeby, aby oddać mocz.

Proces starzenia w bardzo dużym stopniu wpływa na pojawianie się inkontynencji u kobiet. Niemal czterdzieści procent kobiet, które ukończyły 60. rok życia, zmaga się z problemem nietrzymania moczu. Ich mięśnie dna miednicy są osłabione, a poziom estrogenu niski. Inkontynencja wpływa na obniżenie jakości życia chorych i może prowadzić nawet do depresji. Szczególnie moczenie nocne u dorosłych bardzo wpływa na jakość i komfort życia.

Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn na stan pęcherza moczowego i na jego sprawność wpływa spożywanie pokarmów pikantnych, picie napojów zawierających kofeinę i alkoholu.

2. Sposoby na nietrzymanie moczu

Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju nietrzymanie moczu dotyka chorego. Ważne jest określenie rodzaju oraz tego, jak bardzo objawy są nasilone. W przypadku lekkiego nietrzymania moczu wystarczające mogą być ćwiczenia mięśni Kegla, które mogą doprowadzić nawet do całkowitego wyeliminowania objawów. Pomocna jest też dieta.

Czasem niezbędne może być zastosowanie odpowiednich lekarstw na nietrzymanie moczu. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia szpitalnego i zabiegu chirurgicznego. Sposobem, który pozwala zwalczać, a raczej ukrywać objawy, jest stosowanie produktów higienicznych, które wchłaniają pojawiające się mimowolne wycieki moczu.

W zależności od intensywności nietrzymania moczu mogą to być wkładki urologiczne, pieluchomajtki, majtki chłonne. Można je bez problemu zakupić w aptece. Chłoną one mocz oraz odpowiadają za całkowitą neutralizację jego zapachu. W znacznym stopniu wpływa to na podniesienie komfortu życia. W przypadku moczenia nocnego u dorosłych warto stosować odpowiednie pieluchy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze