Trwa ładowanie...

Nietypowy objaw raka piersi. Sprawdź, jak wyglądają twoje ręce

Avatar placeholder
27.02.2019 07:34
Rak piersi może być widoczny na rękach. Powoduje obrzęk limfatyczny
Rak piersi może być widoczny na rękach. Powoduje obrzęk limfatyczny (123rf.com)

Rak piersi to najczęściej rozpoznawany u kobiet nowotwór złośliwy. Wiele kobiet dowiaduje się o nim, gdy wyczują w piersi guz lub zauważą zmiany na brodawce. Istnieją również nietypowe objawy, które mogą zdradzić, że borykamy się z chorobą.

1. Rak piersi - nietypowy objaw

Ryzyko raka piersi może być "wypisane" na twoich rękach. Brytyjska organizacja Breast Cancer Care zwraca uwagę, że ten nietypowy objaw może zdradzić, iż cierpisz na raka. Jest to obrzęk limfatyczny jednej lub obu rąk.

To ostrzeżenie ze strony organizmu może być widoczne zanim pojawią się jakiekolwiek inne objawy. Jedna z przyczyn to obecność komórek nowotworowych blokujących przepływ limfy.

Obrzęk limfatyczny może zdarzać sę też po urazach mechanicznych, po operacji węzłów chłonnych pod pachą lub po radioterapii tych okolic. Powodowany jest gromadzeniem się limfy w powierzchniowych tkankach naszego ciała.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Jeśli pojawią się takie symptomy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Rak piersi to wciąż najczęstszy zabójca kobiet.

Zobacz też: Rak piersi - wiemy o nim dużo, ale stale za mało

2. Rak piersi - najczęstsze objawy

Najczęstsze objawy raka piersi to zmiana wielkości i kształtu piersi, zmiany skórne, wysięki z sutka, obecność guzka, bóle w obrębie klatki piersiowej.

Guzy mogą znajdować się także pod pachami albo w okolicach obojczyków. Częstym miejscem przerzutów są węzły chłonne po tej samej stronie, co zaatakowana nowotworem pierś.

Ponadto, zdarzają się przerzuty do kości. Mogą one powodować dotkliwe bóle, narażać na złamania lub pęknięcia.

Hiperkalcemia, czyli uwalnianie wapnia przez kości, także może towarzyszyć chorobom nowotworowym. Może powodować zmęczenie, mdłości, wymioty, zaparcia, wzmożone pragnienie.

Zdarzają się wówczas także zaburzenia emocjonalne oraz neurologiczne, jak dezorientacja, zaburzenia zdolności poznawczych, drażliwość. Rak piersi często skutkuje przerzutami do wątroby, płuc i mózgu. Wówczas leczenie nie zawsze jest skuteczne.

Zobacz też: Najmłodsza pacjentka z rakiem piersi

3. Rak piersi - profilaktyka i czynniki ryzyka

Najważniejsza w walce z rakiem piersi jest profilaktyka. Polecana jest regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, rezygnacja z alkoholu.

Nadwaga i nadmierne spożycie trunków mogą sprzyjać rozwojowi raka piersi. Istotna jest także rola czynników genetycznych.

Swoim sutkom powinni przyglądać się również mężczyźni. Co prawda rzadko, ale u panów również zdarza się choroba nowotworowa sutka.

Zobacz też: "Cellulit" na piersi. To może być rak sutka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze