Trwa ładowanie...

Nowoczesne metody leczenia chorych zatok

Nowoczesne metody leczenia chorych zatok
Nowoczesne metody leczenia chorych zatok

Tradycyjne metody leczenia zapalenia zatok to m. in. punkcja. Obecnie wykorzystuje się nowoczesne, bezinwazyjne sposoby, takie jak metody endoskopowe, na przykład balonoplastyka. W czasie zabiegu udrażnia się ujścia zatok, co skutkuje usunięciem objawów zapalenia.

spis treści

1. Czym są zatoki?

Zatoki to upowietrzone jamy, które stanowią przedłużenie nosa. Są z nim połączone za pomocą wąskich kanalików, które nazywa się kompleksami ujściowo-przewodowymi. Zatoki występują parzyście i są ulokowane po obu stronach nosa. Wyróżnia się kilka rodzajów zatok w zależności od ich umiejscowienia: zatoki czołowe, zatoki szczękowe i zatoki sitowe. Za nosem znajdują się zatoki klinowe. Zatoki są odpowiedzialne za barwę głosu człowieka.

Wyróżnia się kilka rodzajów zatok
Wyróżnia się kilka rodzajów zatok (123RF)

2. Co to jest zapalenie zatok?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Zapalenie zatok to schorzenie, które obejmuje jamy przynosowe wypełnione powietrzem. Stan zapalny najczęściej wywołują wirusy. Zapalenie zatok objawia się katarem, bólem głowy i wzrostem temperatury ciała. Jeżeli dojdzie do nadkażenia bakteriami, objawy zapalenia zatok przybierają na sile. Chory skarży się na gorączkę, kaszel i ropną wydzielinę z nosa. Można wyróżnić dwie postaci tej choroby: przewlekłe zapalenie zatok i ostre zapalenie zatok.

3. Jak leczyć zatoki?

Tradycyjne metody leczenia zatok to punkcja, czyli płukanie zatok, dzięki któremu usuwa się ropną wydzielinę w ostrym zapaleniu zatok o bardzo uciążliwych dolegliwościach. Zabieg ten szybko przynosi ulgę w cierpieniu; podany miejscowo lek na zatoki działa szybciej niż antybiotyk na zatoki zastosowany doustnie.

Nowoczesne metody leczenia zatok to metody endoskopowe, które stosuje się w przypadku przewlekłego zapalenia zatok. W celu udrożnienia zatok przeprowadza się balonoplastykę, w czasie której ujście zatoki zostaje trwale poszerzone. Po oczyszczeniu zatoki szybko regenerują się i prawidłowo pełnią swoje funkcje. Zabieg balonoplastyki jest nieinwazyjny, więc można go przeprowadzić zarówno u dzieci, jak i osób starszych. Innym sposobem leczenia zatok jest wypłukiwanie płynem z antybiotykiem pod ciśnieniem warstwy osadu na śluzówce zatok. Metodę endoskopową wykorzystuje się do usuwania nieprawidłowości w budowie zatok, które stanowią najczęstszą przyczynę ich zapalenia.

Skutkiem udrożnienia zatok jest wyeliminowanie uporczywych objawów zapalenia, czyli kataru, bólu głowy i kaszlu. Tym samym poprawia się samopoczucie chorej osoby, jakość węchu i smaku. Zabieg wpływa na kondycję całego organizmu, ponieważ powietrze, które pacjent wdycha, jest oczyszczone i lepiej nawilżone.

4. Domowe sposoby na zatoki

Jednym z objawów zapalenia zatok jest uporczywy i długotrwały katar. Aby zwalczyć tę dolegliwość, można wykorzystać domowe metody leczenia zatok. Jedną z nich jest nawilżanie powietrza w domu poprzez umieszczanie na ciepłych kaloryferach mokrych ręczników. To ważne, ponieważ jeśli śluzówka jest wysuszona, nie obroni się przed drobnoustrojami.

Musisz to wiedzieć

Warto stosować witaminę C i preparaty z rutyną, a także leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, które wykorzystuje się w walce z przeziębieniem. Chory na zapalenie zatok może stosować wodę morską w sprayu, która rozrzedzi zalegającą wydzielinę. Podobne działanie wykazują krople do nosa, ale nie powinno się ich stosować dłużej niż kilka dni. Należy systematycznie i dokładnie oczyszczać nos z wydzieliny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze