Trwa ładowanie...

O jakiej chorobie może świadczyć ból żołądka?

O jakiej chorobie może świadczyć ból żołądka?
O jakiej chorobie może świadczyć ból żołądka?

Ból żołądka jest zlokalizowany w nadbrzuszu. Często współwystępują z nim nudności, wymioty i zgaga. Dolegliwość bólowa żołądka bywa objawem choroby wrzodowej żołądka, choroby refluksowej przełyku, zapalenia trzustki i ostrego zapalenia żołądka. Ból żołądka występuje w zawale serca i na skutek stresującego trybu życia.

spis treści

1. Co to jest ból żołądka?

Ból żołądka to dolegliwość zlokalizowana w nadbrzuszu. Często określany jest jako ból w dołku. Towarzyszą mu inne przypadłości, takie jak odbijanie, zgaga, nudności i wymioty. Ból żołądka może mieć różne natężenie i charakter: może być tępy, kłujący, ostry, może trwać tylko kilka minut lub być przewlekły. Ból żołądka występuje w przebiegu wielu chorób, nie wolno zatem bagatelizować tej przypadłości.

Ból żołądka to dolegliwość zlokalizowana w nadbrzuszu
Ból żołądka to dolegliwość zlokalizowana w nadbrzuszu (123RF)

2. Ból żołądka jako objaw chorobowy

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Ból żołądka może wywołać choroba wrzodowa. Wówczas dolegliwości bólowe pojawiają się około 3 godzin po zjedzonym posiłku. Ból jest piekący i towarzyszy mu wrażenie ssania w żołądku i skurcze żołądka. W chorobie wrzodowej występują objawy niestrawności, takie jak odbijanie, zgaga, nudności i wymioty.

W przebiegu choroby refluksowej przełyku ból żołądka występuje wraz z bólem za mostkiem i pieczeniem w przełyku. Chory boryka się z cofaniem treści żołądkowej do gardła, co może skutkować zwracaniem pokarmów, gdy przyjmie pozycję leżącą lub pochyli się.

Chorzy na przewlekłe zapalenie trzustki cierpią z powodu piekącego bólu żołądka. Może on promieniować aż do kręgosłupa. Ból ten trwa kilka godzin i może (choć nie musi) pojawić się w związku z posiłkiem. Może mieć charakter opasujący lub promieniować do pleców. Chory może borykać się z napadami bólu żołądka przez wiele lat, zanim zostanie postawiona właściwa diagnoza. Objawem typowym dla przewlekłego zapalenia trzustki są tłuszczowe stolce.

Ból żołądka inaczej jest nazywany maską brzuszną zawału, ponieważ występuje w zawale serca ściany dolnej. W czasie tego schorzenia występują nudności i wymioty. Pojawiają się bóle nadbrzusza (w środkowym nadbrzuszu lub w obszarze prawego łuku żebrowego).

Osoby, u których stwierdzono ostre zapalenie żołądka, borykają się z nagłym bólem żołądka, któremu towarzyszą nudności i wymioty, a także ucisk w górnej części brzucha. Jeśli rozwinie się krwotoczne zapalenie żołądka, stwierdza się smoliste stolce i wymioty z krwią. Zazwyczaj przewlekłe zapalenie żołądka przebiega bezobjawowo.

Musisz to wiedzieć

Ból żołądka czynnościowy to dolegliwość pojawiająca się nagle. Nie ma on związku z żadną przyczyną organiczną. Może być objawem nerwicy narządowej, która imituje schorzenia danego narządu wewnętrznego. Czynnościowy ból żołądka rzadko ma związek z dietą, ale bardzo często jest wynikiem stresujących sytuacji. Jeżeli ból żołądka jest spowodowany przez stres, to dolegliwość przypomina ściskanie w żołądku. Występuje 3 godziny po posiłku i towarzyszą mu spadek wagi, zgaga i wzdęcia. Czasami może pojawić się w nocy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze