Ból żołądka w ciąży. Dlaczego się pojawia i jak z nim walczyć?
Mówi się, że ciąża to nie choroba, ale jest to bardzo specyficzny czas w życiu każdej kobiety. W okresie ciąży ciało i organizm przechodzą wiele zmian. Z różnym nasileniem pojawiają się różne dolegliwości ciążowe dla przykładu nudności, wymioty, wahania nastroju, hemoroidy. Niestety jest to często nieodłączny element tego stanu. Nie da się wyeliminować pewnych objawów, ale istnieją sposoby na to, aby je zniwelować. Jednak, kiedy pojawiają się objawy, które mogą sugerować chorobę dla przykładu ból żołądka w ciąży warto wybrać się do ginekologa.
1. Przyczyny bólu żołądka w ciąży
Kiedy może się pojawić ból żołądka w ciąży? Przyczyn może być kilka. Oczywiście nie wolno wykluczyć zatrucia pokarmowego, dlatego tak ważna jest obserwacja własnego ciała, ponieważ przy innych objawach typu gorączka, biegunka, wymioty czy ogólne osłabienie należy zastanowić się nad wizytą u specjalisty.
Jednak ból żołądka w ciąży może mieć też bardziej prozaiczną przyczynę, ponieważ niektóre z kobiet w tym czasie mają wzmożony apetyt, zmieniają się im smaki i gusta żywieniowe, więc kłopoty z żołądkiem mogą być właśnie przyczyną tych często diametralnych zmian w jadłospisie.
W ciąży trzeba cały czas pamiętać o tym, że z każdym tygodniem powiększająca się macica będzie powodowała nacisk na narządy wewnętrzne, dlatego jeśli kobieta będzie jadła dużo, a na dodatek będą to potrawy tłuste i ciężkostrawne to ból żołądka w ciąży będzie jej towarzyszył bardzo często.
Ucisk na żołądek w ciąży może powodować zgagę i niestrawność. Ciężarne odczuwają największe nasilenie takich dolegliwości jak między innymi ból żołądka w ciąży 3 trymestrze.
2. Jak leczyć ból żołądka w ciąży?
Ból żołądka w ciąży, a dodatkowo inne utrudniające kobiecie dolegliwości może być niwelowany domowymi sposobami. Przede wszystkim wymagany jest odpoczynek, może większa dawka snu.
Warto mieć w swojej domowej apteczce siemię lniane, które stanowi osłonę dla błony śluzowej żołądka. W aptece dostępne jest w dwóch wersjach, pierwsza to ziarenka do zaparzania, a druga to mikstura do łykania. Jeśli ból żołądka w ciąży to powtarzający się często, epizod warto siemię lniane wprowadzić na stałe do codziennego jadłospisu.
Ból żołądka w ciąży może być też eliminowany poprzez picie herbaty miętowej, ale nie powinno się stosować mięty zbyt często, ponieważ może doprowadzić do wysuszenia błony żołądka. Niektóre z ciężarnych robią napar z oczyszczonego korzenia imbiru, który piją w razie ataku bólu.
To też warto wiedzieć
- Zdrowa dieta w czasie ciąży
- Dieta kobiet w ciąży z cukrzycą
- Dieta wegetariańska w ciąży
- Dieta w ciąży, a rozwój intelektualny dziecka
3. Profilaktyka bólu żołądka w ciąży
Ból żołądka w ciąży rzadko kiedy stanowi zagrożenie dla zdrowia czy życia płodu, ale nieleczony może prowadzić do innych dolegliwości. W ciąży organizm staje się bardziej wyczulony i wrażliwy, dlatego tak istotna jest profilaktyka. Najważniejszy jest prawidłowo skomponowany jadłospis dla ciężarnej.
Co powinno się znaleźć w codziennej diecie, aby ból żołądka w ciąży się nie pojawiał? Przede wszystkim należy wyeliminować potrawy ciężkostrawne, pikantne, a wprowadzić większą ilość produktów mlecznych, warzywa i owoce pod każdą postacią.
Soki owocowe, woda powinny zastąpić napoje gazowane, dobrym pomysłem będzie bawarka, która wśród swoich właściwości ma między innymi pozytywny wpływ na późniejszą laktację.