Trwa ładowanie...

Obalamy mity na temat kaszlu

Avatar placeholder
18.05.2017 14:59
Obalamy mity na temat kaszlu
Obalamy mity na temat kaszlu

Kaszel to najczęściej pierwszy zwiastun choroby. Może być związany z infekcją wirusową lub bakteryjną. Towarzyszy przeziębieniu, jak również poważniejszym chorobom. Co powinno się wiedzieć na temat kaszlu u dzieci? Co jest prawdą, a co mitem?

spis treści

1. Przyczyny kaszlu są błahe

Kaszlu nigdy nie wolno bagatelizować. Jeśli utrzymuje się dłużej niż trzy dni lub towarzyszą mu gorączka, dreszcze czy wymioty, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Kaszel może być objawem przeziębienia, jak również zapalenia płuc, alergii, astmy, mukowiscydozy. Może być związany z obecnością ciała obcego w gardle lub uszkodzeniem górnych dróg oddechowych.

Kaszlu nie należy bagatelizować
Kaszlu nie należy bagatelizować (123RF)

2. Kaszel można wyleczyć domowymi sposobami

Jeśli kaszel jest objawem przeziębienia, domowe sposoby faktycznie pomogą go wyeliminować. Jednak w przypadku dzieci należy zachować szczególną ostrożność, stosując domowej roboty syropy na kaszel. Najlepiej, by kaszlowi przysłuchał się lekarz. Specjalista osłucha pacjenta i wskaże, co jest przyczyną kaszlu. Dobierze również odpowiednie środki lecznicze. W przypadku kaszlu mokrego najczęściej stosuje się preparaty mukolityczne, których zadaniem jest rozrzedzenie zalęgającego w drogach oddechowych śluzu. Na kaszel suchy z kolei podaje się syropy przeciwkaszlowe.

3. Nawet sporadyczny kaszel świadczy o chorobie

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Kaszel to istotny odruch obronny organizmu. Mówimy o nim, gdy z płuc i dróg oddechowych wyrzucane jest powietrze (za ten mechanizm odpowiada nagły skurcz ścian klatki piersiowej). Dzięki kaszlowi z organizmu usuwane są szkodliwe substancje, alergeny lub chorobotwórcze drobnoustroje. Jeśli jednak towarzyszą mu gorączka, katar, duszności lub ogólne osłabienie, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

4. Syrop wykrztuśny na sen

U małych dzieci syropy wykrztuśne stosuje się coraz rzadziej. Lekarze najczęściej zalecają najmłodszym pacjentom stosowanie leków mukolitycznych, a więc rozrzedzających śluz. Ostatnią dawkę syropu mukolitycznego podaje się w godzinach popołudniowych (do godz. 17.00), by odkrztuszanie wydzieliny nie męczyło dziecka w czasie nocnego wypoczynku. Syropy wykrztuśne stosowane na noc utrudniają sen, mogą spowodować również duszności i problemy z oddychaniem.

5. Kaszel mokry i kaszel suchy to jedyne rodzaje kaszlu

To nieprawda, choć w przypadku dzieci to te rodzaje dolegliwości pojawiają się najczęściej. Kaszel suchy jest męczący i duszący. Jego objawem jest uczucie łaskotania lub drapania w gardle. Kaszel mokry z kolei wiąże się z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych. Jest ponadto głośny i bulgoczący. Wyróżnia się jednak również kaszel:

• szczekający (jest najczęściej objawem zapalenia krtani);

• świszczący;

• alergiczny;

• spastyczny;

• nerwicowy.

Musisz to wiedzieć

Można również określić kaszel ze względu na porę dnia, w której się pojawia. Mówimy zatem o kaszlu porannym i nocnym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze