Trwa ładowanie...

Objawy alergii na jajka

Avatar placeholder
14.10.2020 16:16
Objawy alergii na jajka
Objawy alergii na jajka

Uczulenie na jajka jest jedną z częstych alergii pokarmowych. Nie dotyczy ono jednak całego jajka, a zwykle jego białka. Jednak w przypadku alergii na jajko należy unikać obu części. W przeważającej mierze uczulenie dotyka dzieci. Zajmuje już drugie miejsce – po alergii na mleko krowie.

spis treści
Jajka są jednym z produktów alergizujących
Jajka są jednym z produktów alergizujących

1. Objawy alergii na białko

Spożywanie jajka przez osobę, która jest na nie uczulona, skutkuje:

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

Alergicy są również narażeni na wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego.

2. Leczenie alergii na jajko

Podstawą jest dieta eliminacyjna, czyli unikanie alergenu, jakim jest jajko. Niestety, produktu należy wystrzegać się również w postaci dodatku (w ciastkach, makaronie, pierogach, naleśnikach, itd.). Jeśli nie możemy jeść jajek, powinniśmy zastępować je innymi produktami ze względu na konieczność uzupełniania białka (chude mięso, nabiał, ryby, fasola).

Zobacz także:

Konieczne jest czytanie etykiet na różnych produktach, gdyż jajko kryje się nawet pod takimi nazwami jak: globulina, albumina, owoglubulina, owoalbumina, lipowitelina. Białka te wywołają uczulenie również u osób z alergią na jajka. Reakcję alergiczną mogłyby wywołać także szczepionki przeciwko odrze, śwince, różyczce czy grypie. Producenci zapewniają jednak, że są bezpieczne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze