Objawy opryszczki narządów płciowych
Za pojawienie się opryszczki w okolicy genitaliów odpowiada wirus HSV-2. Choroba przenosi się drogą płciową.
Typ pierwszy wirusa HSV jest powszechniejszy. Wywołuje on opryszczkę wargową oraz opryszczkę w nosie lub pod nosem. Wirusa nie można pozbyć się z organizmu, są jednak sposoby, by skutecznie uniknąć nawrotów choroby.
Objawy opryszczki narządów płciowych są niezwykle dokuczliwe, a problem sam w sobie jest dość wstydliwy. Nie wolno jednak zwlekać z wizytą u lekarza. Do specjalisty należy się udać, gdy w okolicy genitaliów pojawią się swędzące pęcherzyki, które w późniejszym stadium choroby stają się bolesnymi rankami. Owrzodzenia w przypadku kobiet mogą pojawić się również w szyjce macicy, cewce moczowej oraz w pochwie.
Chorobie może towarzyszyć ból w czasie oddawania moczu, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka oraz złe samopoczucie. Objawy opryszczki narządów płciowych pojawiają się w ciągu kilku dni od chwili zakażenia. Ustępują po kilku tygodniach, jednak mogą pojawić się ponownie, np. w czasie osłabienia organizmu w wyniku choroby.
By z całą pewnością stwierdzić obecność wirusa opryszczki typu HSV-2 w organizmie, konieczne może okazać się badanie laboratoryjne materiału pobranego ze zmian wywołanych przez chorobę. Najczęściej jednak lekarz stawia diagnozę w oparciu o widoczne objawy.
1. Leczenie opryszczki narządów płciowych
W terapii stosuje się najczęściej maści przeciwzapalne, które działają również wysuszająco. Gdy choroba jest w zaawansowanym stadium lub jej obawy są rozległe, stosuje się farmakoterapię doustną. Żaden lek nie jest jednak w stanie usunąć wirusa z organizmu, jego nosicielem jest się przez całe życie.
Musisz to wiedzieć
2. Opryszczka narządów płciowych a ciąża
Pojawienie się objawów opryszczki w końcowym okresie ciąży jest wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego. Dzięki temu nie dojdzie do zarażenia rodzącego się dziecka wirusem typu HSV-2, który mógłby wywołać u noworodka groźne zmiany w centralnym układzie nerwowym.