Trwa ładowanie...

Objawy opryszczki narządów płciowych

Agnieszka Gotówka
29.05.2017 18:32
Objawy opryszczki narządów płciowych
Objawy opryszczki narządów płciowych

Za pojawienie się opryszczki w okolicy genitaliów odpowiada wirus HSV-2. Choroba przenosi się drogą płciową.

Typ pierwszy wirusa HSV jest powszechniejszy. Wywołuje on opryszczkę wargową oraz opryszczkę w nosie lub pod nosem. Wirusa nie można pozbyć się z organizmu, są jednak sposoby, by skutecznie uniknąć nawrotów choroby.

Objawy opryszczki narządów płciowych są niezwykle dokuczliwe, a problem sam w sobie jest dość wstydliwy. Nie wolno jednak zwlekać z wizytą u lekarza. Do specjalisty należy się udać, gdy w okolicy genitaliów pojawią się swędzące pęcherzyki, które w późniejszym stadium choroby stają się bolesnymi rankami. Owrzodzenia w przypadku kobiet mogą pojawić się również w szyjce macicy, cewce moczowej oraz w pochwie.

Opryszczka narządów płciowych to problem bardzo wstydliwy
Opryszczka narządów płciowych to problem bardzo wstydliwy (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Chorobie może towarzyszyć ból w czasie oddawania moczu, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka oraz złe samopoczucie. Objawy opryszczki narządów płciowych pojawiają się w ciągu kilku dni od chwili zakażenia. Ustępują po kilku tygodniach, jednak mogą pojawić się ponownie, np. w czasie osłabienia organizmu w wyniku choroby.

By z całą pewnością stwierdzić obecność wirusa opryszczki typu HSV-2 w organizmie, konieczne może okazać się badanie laboratoryjne materiału pobranego ze zmian wywołanych przez chorobę. Najczęściej jednak lekarz stawia diagnozę w oparciu o widoczne objawy.

1. Leczenie opryszczki narządów płciowych

W terapii stosuje się najczęściej maści przeciwzapalne, które działają również wysuszająco. Gdy choroba jest w zaawansowanym stadium lub jej obawy są rozległe, stosuje się farmakoterapię doustną. Żaden lek nie jest jednak w stanie usunąć wirusa z organizmu, jego nosicielem jest się przez całe życie.

Musisz to wiedzieć

2. Opryszczka narządów płciowych a ciąża

Pojawienie się objawów opryszczki w końcowym okresie ciąży jest wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego. Dzięki temu nie dojdzie do zarażenia rodzącego się dziecka wirusem typu HSV-2, który mógłby wywołać u noworodka groźne zmiany w centralnym układzie nerwowym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.