Rozpoznanie opryszczki narządów płciowych
Do chorób przenoszonych drogą płciową można zaliczyć opryszczkę narządów płciowych. Choroba ta jest wywoływana przez wirusa opryszczki pospolitej. Należy wiedzieć, że opryszczka wargowa w ciąży nie zagraża ani kobiecie, ani dziecku. Wywoływana może być przez ten sam wirus, który atakuje narządy płciowe.
1. Jakie są objawy opryszczki narządów płciowych?
Warto wiedzieć, że objawy opryszczki narządów płciowych występują tylko u dziesięciu procent osób zarażonych wirusem. Do najczęściej występujących symptomów zaliczamy bóle występujące w miejscach infekcji, którym czasem może towarzyszyć ból głowy, brzucha i gorączka.
W przypadku opryszczki u kobiet pierwszym objawem jest swędzenie oraz e i ból pojawiające się przy oddawaniu moczu. W okolicach warg sromowych pojawiają się najpierw zaczerwienienia, które przekształcają się w pęcherzyki, które z kolei zmieniają się w bolesne rany i owrzodzenia. Goją się one po około 3 tygodniach i czasem pozostawiają niewielkie blizny. Objawom opryszczki narządów płciowych mogą towarzyszyć także upławy. Czasem symptomy pojawiają się na szyjce macicy i są trudniejsze do zdiagnozowania, bo nie są widoczne gołym okiem.
Natomiast opryszczka u mężczyzn jest mniej bolesna, a jej leczenie przebiega szybciej. Zmiany pojawiają się na penisie i napletku. Najbardziej uciążliwa jest jednak wtedy, kiedy pojawia się na jądrach.
2. Nawroty opryszczki
Po zarażeniu wirus opryszczki pozostaje w organizmie na zawsze. Z tego powodu może pojawić się opryszczka wargowa w ciąży oraz opryszczka narządów płciowych. Wszystko zależy od miejsca, w którym wirus opryszczki zaatakował. Wirus w formie utajonej może się uaktywniać co jakiś czas i pojawia się najczęściej w miejscu, w którym doszło do zakażenia.
3. Diagnozowanie opryszczki narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych może być mylona z innymi chorobami. Ze względu na to, że jej objawy są podobne do takich chorób jak grzybica, infekcje dolnych dróg moczowych, w celu uzyskania prawidłowej diagnozy należy jak najszybciej udać się do lekarza. Aby potwierdzić obecność wirusa HSP stosuje się badanie krwi lub pobranie wymazu z miejsca zakażonego.
4. Jak można zarazić się opryszczką narządów płciowych?
Wirusem opryszczki narządów płciowych można zarazić się podczas stosunku seksualnego, przy czym nosiciel może mieć objawy tej dolegliwości lub może ich nie mieć. Wirus może się przenosić także z ust na narządy płciowe i odwrotnie.
5. Powikłania opryszczki narządów płciowych
O ile opryszczka wargowa nie jest szkodliwa dla kobiety w ciąży i nie zagraża dziecku, to opryszczka narządów płciowych u ciężarnej może mieć poważne powikłania. Wirus ten może być przeniesiony na dziecko w czasie porodu.
Musisz to wiedzieć
6. Jak leczyć opryszczkę narządów płciowych?
W leczeniu opryszczki narządów płciowych kluczową rolę dogrywa czas. Im wcześniej odkryjemy pierwsze objawy, tym szybciej możemy podjąć leczenie. Ważne jest, aby w przypadku pojawienia się symptomów niezwłocznie udać się do lekarza. Dzięki temu będzie on w stanie zaordynować odpowiednie leczenie i podać środki, które złagodzą ból i zmniejszą zaraźliwość. Są one tym skuteczniejsze, im wcześniej zostaną zastosowane.