Trwa ładowanie...

Objawy zapalenia zatok

Avatar placeholder
12.05.2017 19:00
Objawy zapalenia zatok
Objawy zapalenia zatok

Charakterystycznym objawem zapalenia zatok jest ciągły katar oraz nieustanny, męczący ból głowy. Najczęściej w wyniku ostrego nieżytu nosa do zatok dostają się drobnoustroje chorobotwórcze takie jak wirusy lub bakterie. To właśnie one odpowiadają za ich zapalenie. Jeśli chcemy wiedzieć, jak wyleczyć zapalenie zatok, powinniśmy dobrze poznać objawy i przyczyny jego powstawania.

spis treści

1. Objawy zapalenia zatok

W przypadku ostrego zapalenia zatok pojawia się podwyższona temperatura ciała, a także ropna wydzielina z nosa. Charakterystyczny dla tego rodzaju zapalenia zatok jest ból głowy w okolicy czoła. Kiedy zapalenie wywołane jest przez wirusy, pojawia się obrzęk błony śluzowej nosa, co skutkuje zwiększeniem wydzielania się śluzu. Jeśli obrzęk nie jest zbyt duży, usuwając śluz, pozbywamy się wirusów i już po kilku dniach katar sam ustępuje. Kiedy obrzęk jest tak duży, że zamyka ujście zatok, powstaje podciśnienie, które jest czynnikiem sprzyjającym dla rozwoju drobnoustrojów. Wydzielina, która gromadzi się w zatokach i nie jest z nich usuwana, sprzyja ich rozmnażaniu.

W przypadku ostrego zapalenia zatok wystąpi gorączka
W przypadku ostrego zapalenia zatok wystąpi gorączka (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Najczęstszymi objawami zapalenia zatok są: mocny ból w okolicach głowy i nosa, który staje się mocniejszy, kiedy schylamy głowę; pojawienie się ropnej wydzieliny, która zatyka nos i często pozbawia nas węchu; pojawienie się wysokiej temperatury.

2. Leczenie zapalenia zatok

Kiedy zapalenie zatok pojawia się u nas co jakiś czas, najczęściej wiemy, jak je wyleczyć i pozbyć się nieprzyjemnych objawów. W większości przypadków, szczególnie przy wirusowym zapaleniu zatok, choroba mija sama po 3–4 dniach. Poczujemy się wtedy znacznie lepiej i będziemy mogli normalnie oddychać. W przypadku, kiedy zapalenie zatok zostało spowodowane przez bakterie, niezbędny będzie antybiotyk. Kuracja może trwać nawet dwa tygodnie. Jeśli jednak przejdzie w stan przewlekły, proces leczenia znacznie się wydłuży. Antybiotyk przepisywany jest przez lekarza. Dodatkowo może on zalecić stosowanie środków, które mają za zadanie upłynnienie zalegającej w zatokach wydzieliny, co sprawia, że łatwiej będzie ją usunąć.

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Problemy z zatokami mogą wynikać z długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, które wysusza

zobacz galerię

Najczęściej są to lekarstwa, które obkurczają błonę śluzową, lekarstwa przeciwzapalne i łagodzące ból oraz zbijające gorączkę. W przypadku, kiedy leczenie nie przynosi zamierzonych rezultatów, być może trzeba będzie wykonać punkcję. Punkcja zatok ma na celu usunięcie wydzieliny z zatok i bezpośrednie podanie do nich lekarstw. To sprawi, że zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się infekcji.

3. Domowe sposoby na zatkane zatoki

Oprócz leczenia farmakologicznego można, w niektórych przypadkach, skorzystać ze sprawdzonych, domowych sposobów na leczenie zatkanych zatok.

Musisz to wiedzieć

Oto dwa proste sposoby, które pokazują, jak wyleczyć zatoki w zaciszu domowym:

• Inhalacje na zatkane zatoki. Do ich wykonania potrzebujemy miski, gorącej wody i kilku kropli olejku mentolowego, rumiankowego lub innego. Do miski wlewamy wodę, dodajemy olejek, nakrywamy ręcznikiem głowę i wdychamy parę. Po kilku minutach można próbować wysmarkać się. Inhalację można powtarzać kilka razy dziennie. Bezpośrednio po inhalacji nie należy wychodzić na zimne powietrze.

• Ciepłe okłady. Potrzebny jest tylko ręcznik, który polewamy gorącą wodą, a następnie go wyżymamy. Ciepły kompres przykładamy do czoła. Trzeba uważać, aby ręcznik nie był zbyt gorący. Można też użyć specjalnych ciepłych okładów przeznaczonych do leczenia zatok.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.