Oczy a komputer
Pogorszenie wzroku i zmęczone oczy to wynik zbyt długich godzin spędzanych przed ekranem komputera. Przyczyną wad wzroku – oprócz komputera – są: stres, wolne rodniki i złe oświetlenie miejsca pracy.
1. Choroby oczu – przyczyny
Wiele czynników ma niekorzystny wpływ na kondycję narządu wzroku. Do najważniejszych przyczyn wad wzroku i chorób oczu zalicza się:
• długotrwałą pracę przed monitorem komputera,
• suche powietrze w pomieszczeniach klimatyzowanych i wentylowanych,
• złe oświetlenie miejsca pracy,
• nieprawidłowe ustawienie sprzętów w miejscu pracy (ekran monitora ustawiony przodem lub tyłem do źródła światła naturalnego lub sztucznego, zbyt mała odległość ekranu od twarzy – powinna wynosić około 50 centymetrów),
• stres,
• wolne rodniki, których źródłem jest zanieczyszczone powietrze, dym papierosowy, żywność wysoko przetworzona, słodycze i potrawy smażone, a także stosowanie niektórych leków.
Największym wrogiem oczu jest ekran komputera. U wielu osób diagnozuje się syndrom widzenia komputerowego. Jest on związany z długim czasem spędzanym przed komputerem nie tylko w pracy, ale również w domu. Osoby z tym syndromem po wypełnieniu obowiązków nadal surfują w sieci, a nawet zasypiają z laptopem w łóżku. Dla tej przypadłości typowe jest zapominanie o potrzebie wietrzenia pomieszczeń.
Problemy ze wzrokiem wynikają z narażenia oka na środowisko komputerowe, które nie jest dla niego naturalne. Zazwyczaj wzrok człowieka wędruje nieprzerwanie z przedmiotów położonych blisko na te w oddali i odwrotnie. Inaczej jest w przypadku pracy przed ekranem, gdy przez dłuższy czas koncentrujemy wzrok na jednym obiekcie. Ponadto przed komputerem spada częstotliwość mrugania (zazwyczaj wykonujemy tę czynność 12 razy w ciągu minuty), co powoduje, że oczy są słabiej nawilżone. Skutkiem tych nawyków mogą być zmęczone oczy, dla których charakterystyczne jest przesuszenie gałki ocznej. Ponadto narząd wzroku jest wrażliwy na bodźce świetlne, a chory ma wrażenie obecności ciała obcego w oku. Dla zespołu suchego oka typowe jest także pieczenie i wrażenie kłucia w oku. Nie bez znaczenia dla jakości wzroku jest również promieniowanie komputerowe, na które jesteśmy narażeni przez wiele godzin dziennie.
Na wzrok niekorzystny wpływ mają również wolne rodniki, czyli cząsteczki, które utleniają związki chemiczne, wykorzystując ich energię. Skutkiem ich działalności jest tak zwany stres oksydacyjny – stan zaburzenia równowagi między antyoksydantami a nadmierną ilością wolnych rodników. Ze względu na to, że jednym z celów tych cząsteczek są struktury nerwowe oczu, mogą one przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego oczu, a nawet chorób wzroku, takich jak jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. Źródłem wolnych rodników jest m.in. dym papierosowy, zła dieta i zanieczyszczone środowisko.
2. Jak poprawić wzrok?
Do zneutralizowania wolnych rodników niezbędne są antyoksydanty, czyli naturalne substancje roślinne, takie jak witamina A, C i E, a także flawonoidy i likopen. Źródłem antyoksydantów jest zdrowa żywność. Należy zatem stosować dietę bogatą w warzywa i owoce, jeść orzechy i produkty zbożowe.