Trwa ładowanie...

Zwyrodnienie plamki żółtej – leczenie

Avatar placeholder
16.01.2024 20:38
Zwyrodnienie plamki żółtej – leczenie
Zwyrodnienie plamki żółtej – leczenie

Zwyrodnienie plamki żółtej związane jest z wiekiem. Nazywane jest też AMD, co pochodzi od Age-related Macular Degeneration. Choroba ta dotyka nawet 10 proc. osób w wieku od 65 do 75 lat i nawet 30 proc. osób w wieku ponad 75 lat. Częściej cierpią na nią białe kobiety oraz osoby, u których AMD występowało w rodzinie. Także palenie papierosów, niedobór przeciwutleniaczy i narażenie na intensywne światło stanowią czynnik ryzyka. Chcąc wiedzieć, jak poprawić wzrok, należy szczególną uwagę zwracać na to, aby nie narażać go na te czynniki ryzyka.

spis treści

1. Postać sucha zwyrodnienia plamki żółtej

Jest to postać schorzenia, która występuje najczęściej. Zapada na nią do 90 proc. chorych. Dolegliwość postępuje wolno i następuje pogorszenie ostrości widzenia. Ten rodzaj AMD leczy się, stosując lekarstwa poprawiające ukrwienie. Zastanawiając się, jak poprawić wzrok i leczyć ten rodzaj zwyrodnienia plamki żółtej, należy też pamiętać o odpowiedniej diecie. Powinna być ona bogata w przeciwutleniacze.

90 % chorych mających problem ze wzrokiem, choruje na plamkę żółtą
90 % chorych mających problem ze wzrokiem, choruje na plamkę żółtą (123RF)

2. Postać mokra zwyrodnienia plamki żółtej

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Ta postać choroby jest znacznie groźniejsza. Występuje rzadziej, jednak jej skutki są zazwyczaj o wiele gorsze. Walka z tą chorobą jest trudna, gdyż polega na niszczeniu nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Są one niszczone laserem, ale nie mogą być położone w centrum plamki żółtej. Należy wiedzieć, że leczenie nie poprawia widzenia, tylko hamuje rozwój choroby. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić, aby choremu podać dożylnie selen i cynk. Terapię stosuje się w połączeniu z zażywaniem tauryny. Ale kuracja musi być bezwzględnie przeprowadzona pod okiem lekarza.

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

3. Dieta dla oczu

Równie ważna jak leczenie AMD jest jego profilaktyka. Jeśli ktoś chce wiedzieć, jak poprawić wzrok i zapobiec pojawieniu się zwyrodniania plamki żółtej, musi zmienić swoją dietę. Powinna być ona bogata w witaminy z grupy A, C, E oraz minerały i produkty będące przeciwutleniaczami. Niezwykle ważne jest to, aby dieta była bogata w przeciwutleniacze. Warto też zadbać o to, aby znalazła się w niej luteina i zeaksantyna. Są to podstawowe barwniki siatkówki oka.

Musisz to wiedzieć

Dobre efekty można osiągnąć, wzbogacając dietę o lekarstwa ziołowe. Mogą one spowolnić, a nawet zatrzymać proces zwyrodnienia oka. Szczególnie polecane są preparaty, które zawierają wyciąg z czarnej borówki lub miłorzębu japońskiego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze