Trwa ładowanie...

"Ozempic babies". Zaskakujące skutki stosowania popularnego leku

 Paula Jakubasik
20.04.2024 16:06
Czy zastrzyki odchudzające wpływają na płodność?
Czy zastrzyki odchudzające wpływają na płodność? (Getty Images, TikTok)

Czołowi eksperci ds. płodności ostrzegają: wzrost liczby nieplanowanych ciąż u kobiet stosujących zastrzyki odchudzające. Zjawisko "Ozempic babies" dotyczy również osób, które wcześniej walczyły z problemami z zajściem w ciążę. Czy Ozempic wpływa na płodność?

spis treści

1. Czy Ozempic może pomóc w zajściu w ciążę?

Użytkownicy Jab zamieścili na forach internetowych opowieści setek osób o ciąży uzyskanej za sprawą zastrzyków odchudzających. Deb Oliviara z Michigan rozpoczęła stosowanie leku Ozempic, aby pozbyć się zbędnych kilogramów.

Dwa miesiące później dowiedziała się, że jest w trzecim tygodniu ciąży, mimo że w przeszłości miała problemy z płodnością.

Zobacz film: "Krioprezerwacja płodności"

W jednej z grup na Reddit liczącej ponad 14 milionów członków ktoś napisał: „Mogę potwierdzić! Zaczęłam stosować Ozempic we wrześniu 2023 r., po 2 latach niepłodności i nawracających poronieniach, mając nadzieję, że to pomoże. Jestem teraz w 16 tygodniu i 5 dniu ciąży”.

Zjawisko zwane "Ozempic babies" skłoniło nawet niektórych amerykańskich lekarzy do przepisywania leku poza wskazaniami w celu leczenia zespołu policystycznych jajników (PCOS).

Profesor Adam Balen, były przewodniczący British Fertility Society, powiedział w rozmowie z MailOnline: - Utrata wagi poprawia płodność i prawdopodobieństwo owulacji.

Badania pokazują, że ryzyko niepłodności jest trzykrotnie wyższe u kobiet otyłych niż u kobiet o normalnej masie ciała. Efekt może być szczególnie wyraźny u pacjentek z PCOS.

Semaglutyd może zakłócać wchłanianie doustnych środków antykoncepcyjnych, a także wywoływać wymioty lub biegunkę, co powoduje usunięcie tabletki z organizmu.

2. Zalecana ostrożność

Eksperci zalecają ostrożność kobietom, które mogą zajść w ciążę podczas przyjmowania leków GLP-1. Profesor Balen zasugerował, że poczęcie w takiej sytuacji może być szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Dodał również, że kobiety stosujące zastrzyki powinny rozważyć przyjmowanie suplementów, w tym wysokich dawek kwasu foliowego.

Novo Nordisk, producent semaglutydu, zaleca zaprzestanie przyjmowania leku na co najmniej dwa miesiące przed planowaną ciążą. Testy na szczurach, królikach i małpach wykazały, że zastrzyki mogą powodować poronienia i wady wrodzone.

Jednak szwedzkie badanie nie wykazało wzrostu częstotliwości występowania wad w przypadku kobiet chorych na cukrzycę typu 2, które stosowały te leki na bardzo wczesnym etapie ciąży. Naukowcy stwierdzili jednak, że potrzebne jest dodatkowe potwierdzenie.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze