Pasożyty w kale. Jakie badania wykonać?
Pasożyty w kale widoczne gołym okiem mogą przerazić rodzica. Niestety, ich występowanie wcale nie należy do rzadkości. Podpowiadamy, jak rozpoznać pasożyty w kale i jak prawidłowo pobrać materiał do badań.
1. Pasożyty w kale. Jak wyglądają?
Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób pasożytniczych jest owsica. Rozpoznaje się ją u ok. 10 proc. dzieci w wieku 5-14 lat. Do zarażenia dochodzi poprzez połknięcie jaj owsika ludzkiego, który może zostać przeniesiony pod paznokciami lub z pościelą i ubraniem, a nawet kurzem.
Rozpoznanie stawia się w oparciu o wynik wymazu z odbytu (rano, przed myciem, przed wstaniem z łóżka). Badanie pozwala na ocenę parazytologiczną oraz weryfikację znalezionych dorosłych nicieni.
Owsiki szybciej zauważymy w okolicy odbytu (małe, ruchliwe niteczki) niż w stolcu (dostrzeżemy wówczas białe pasożyty w kale). Sygnałem alarmowym będą: świąd, bladość skóry, miejscowy stan zapalny, brak łaknienia.
2. Jakie pasożyty można wykryć w kale?
W próbkach kału można rozpoznać jaja lub larwy robaków oraz cysty i trofozoity pierwotniaków. Wśród najczęściej zauważanych gołym okiem są formy dorosłe glisty ludzkiej, a także ciało tasiemca.
A jak wyglądają pasożyty w kale dziecka? To zależy od robaka i postaci, w jakiej został wydalony. Dostrzeżenie ich jednak nie jest proste. Łatwo też o zbyt pochopną diagnozę. Czarne kropki w kale wcale nie muszą być pasożytami, a niestrawionymi resztkami pokarmowymi (np. banana lub kiwi).
3. Jakie badania na pasożyty w kale?
Kiedy pediatra podejrzewa pasożyty w kale u dziecka, może skierować pacjenta na badanie kału. Jego wynik będzie podstawą do wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Badanie na pasożyty w kale można też wykonać prywatnie. A dlaczego ma tak duże znaczenie diagnostyczne?
Kał to podstawowy materiał w badaniach parazytologicznych ze względu na liczne pasożyty, które bytują w przewodzie pokarmowym. By jednak wynik był prawidłowy, należy pamiętać, że:
- kał nie może być zanieczyszczony (np. moczem, wodą),
- materiał do badania pobiera się do specjalnego pojemnika z łopatką (do kupienia w aptece), wypełniając go maksymalnie do 2/3 pojemności,
- najlepiej jest pobrać próbkę kału z trzech różnych miejsc,
- próbkę należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium, a jeśli nie jest to możliwe, należy przechować ją w lodówce.
Test na pasożyty w kale wykonuje się trzykrotnie, najlepiej w okresach 2-3 dniowych. Zwiększa to prawdopodobieństwo wykrycia pasożytów.
4. Ile kosztuje badanie na pasożyty w kale?
Badanie jest nieodpłatne, jeśli zostanie zlecone przez lekarza. W przypadku wykonania testu prywatnie (bez zlecenia specjalisty) za analizę próbki trzeba zapłacić ok. 20-30 zł.
5. Pasożyty w kale u dziecka. Objawy, które powinny niepokoić
Choroby pasożytniczne u dzieci są dość powszechne. Ich objawy u dzieci to najcześciej:
- ból brzucha,
- brak przyrostu masy ciała,
- przewlekły kaszel,
- wysypka,
- nadpobudliwość,
- brak apetytu lub "wilczy głód",
- nieprawidłowy sposób oddawania stolca (zaparcia lub biegunki).
Warto też pamiętać, że dorośli również mogą zarazić się pasożytami, stąd wykrycie choroby pasożytniczej u jednego z domowników, wymaga leczenia wszystkich.