Trwa ładowanie...

Paznokcie a zdrowie. Nie lekceważ tych zmian

Avatar placeholder
25.12.2021 17:39
Stan paznokci może świadczyć o stanie zdrowia całego organizmu
Stan paznokci może świadczyć o stanie zdrowia całego organizmu (123rf.com)

Ładne dłonie i paznokcie są naszą wizytówką. Niekiedy zmiany na paznokciach staramy się zamaskować lakierami lub innymi preparatami trwale barwiącymi płytkę paznokcia. Tymczasem zmiany na paznokciach mogą świadczyć o tym, że nasz organizm niedomaga.

spis treści

1. Paznokcie wskazują na stan zdrowia

Zmiany na paznokciach to barometr naszego organizmu. Nie bez powodu podczas zabiegów operacyjnych czy przy porodzie przez cesarskie cięcie zalecane jest zmycie lakieru z paznokci. To pozwala obserwować stan pacjenta.

W przypadku problemów z paznokciami, zamiast maskować niedoskonałości estetyczne, lepiej skoncentrować się na znalezienu źródła problemu.

2. Dziwny kształt paznokcia

Zobacz film: "Dostał sepsy, bo obgryzał paznokcie"

Jedną z częściej spotykanych dolegliwości są paznokcie, które przypominają tarczę klasycznego zegarka - wypukłe i zaokrąglowe. Mówi się wówczas, że mamy do czynienia z palcami pałeczkowatymi lub palcami Hipokratesa. Tymczasem problem wówczas może stanowić układ pokarmowy lub oddechowy. Warto szczególnie przyjrzeć się płucom, oskrzelom i wątrobie. Taki kształt paznokci jest charakterystyczny również dla alkoholików, co wynika z uszkodzeń wielonarządowych.

Paznokcie płaskie i wklęsłe to tzw. koilonychia. Może być powodowana niedoborami żelaza.

Paski, prążki, rowki i bruzdy również świadczą o stanie zapalnym w organizmie lub o niedoborach witamin. Poprzeczne rowki na paznokciach wstakują na infekcje. Podłużne są fizjologiczne, lecz jeśli są zbyt głębokie, mogą oznaczać, że nasz organizm zmaga się z chorobami układu pokarmowego lub układu krążenia. Najczęstsze przyczyny to kłopoty z sercem, nerkami lub anemia.

3. Nietypowe kolory paznokci

Jeśli paznokcie są nietypowo zabarwione na niebieski odcień, można podejrzewać, że pacjent ma problem z niedokrwistością lub problemy krążeniowe. Niekiedy zasinienie może być powodowane zimnem. Zdarza się to również u zdrowych osób. W rzadkich przypadkach siny kolor paznokci to efekt zatruć toksycznymi chemikaliami.

Paznokcie, które są do połowy białe lub naturalnie różowe, a od połowy brązowe, to objaw chorób nerek. Smugi białe albo żółte mogą świadczyć o zakażeniu grzybiczym. Nie należy tych objawów lekceważyć. Warto podjąć leczenie, nim grzybica zainfekuje inne miejsca.

Jeśli widzimy pod płytką paznokcia wybroczyny o kształcie drzazgi, to jest to powód do niepokoju. Tak objawia się zapalenie wsierdzia.

4. Paznokcie łamliwe i kruche

Paznokcie zbyt łamliwe i zbyt kruche to objaw niedoborów witamin lub minerałów. Uzupełnienie diety m.in. w produkty bogate w magnez oraz krzem powinno zredukować ten problem.

Odwarstwianie się paznokci to tzw. onycholiza. Zgromadzone pod paznokciem powietrze odbarwia płytkę. Przy dodatkowym nadkażeniu bakteryjnym paznokieć może przybierać brzydkie odcienie szarości, żółci, brązu lub nawet czerni. Choć przyczyną może być uraz lub grzybica, jednak u podstaw odwarstwiania się paznokci mogą leżeć również problemy z tarczycą, cukrzycą, niedobory żelaza.

W przypadku, gdy zaobserwujemy na paznokciach zmiany, lepiej skonsultować je z lekarzem. Nieleczone mogą prowadzić do dalszego rozwoju chorób i w konsekwencji do groźnych powikłań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze