Trwa ładowanie...

Pielęgniarka pokazała szokujący film. Tak atakuje wirus RSV

Lekarze alarmują o gwałtownym wzroście zakażeń wirusem RSV, a wyjątkowo ciężki przebieg choroby odnotowywany jest wśród dzieci. Ten filmik pokazuje, jak może wyglądać zakażenie.

RSV w natarciu
RSV w natarciu (Getty Images)
spis treści

1. Lawina zakażeń RSV

Nowe dane z Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia potwierdzają, że tej zimy gwałtownie wzrosła liczba przypadków grypy i wirusa RSV wśród dzieci poniżej piątego roku życia.

To właśnie najmłodsi są najbardziej narażeni na ciężki przebieg zakażenia. RSV jest szczególnie groźny dla noworodków, w tym wcześniaków, dzieci z wrodzonymi wadami serca, chorobami płuc, zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi lub zmniejszoną odpornością.

Zakażenie RSV charakteryzuje się ciężkim zapaleniem płuc, kaszlem, dusznościami czy bezdechami, także podczas snu.

Innymi objawami są:

  • katar,

  • senność,

  • objawy zapalenia ucha środkowego,

  • gorączka,

  • tzw. duszność wdechowa,

  • świst krtaniowy,

  • różny stopień niedotlenienia (zasinienie).

2. Ten filmik pokazuje, jak przebiega zakażenie

Filmik udostępniony przez pielęgniarkę z "Tiny Hearts Education" pokazuje, jak gwałtownie może przebiegać zakażenie.

Na krótkim nagraniu widzimy, jak chory maluch dosłownie walczy o każdy oddech. U dziecka zdiagnozowano zakażenie wirusem RSV i zapalenie oskrzeli.

Dziewczynka została poddana tlenoterapii. Jednak jej stan się nie poprawiał. Po kilku dniach trafiła na oddział intensywnej terapii. Dopiero tam jej parametry zaczęły się poprawiać.

- Zakażenie wirusem RSV najciężej przebiega u najmłodszych dzieci - tych kilkumiesięcznych. Gdy już do niego dojdzie, objawy są tak poważne, że rodzice ich nie przegapią i będą wiedzieli, że powinni udać się z maluchem do lekarza, a w niektórych przypadkach od razu na SOR. Problemy z oddychaniem są dominującym objawem. Starsze dzieci rzadziej chorują tak ciężko - wyjaśnia dr Lidia Stopyra, która kieruje Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Zakażenie RSV trwa długo - średni czas hospitalizacji wynosi od siedmiu do 10 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.