Trwa ładowanie...

Pielęgniarka pokazała szokujący film. Tak atakuje wirus RSV

Avatar placeholder
23.12.2022 16:40
Tak atakuje wirus RSV
Tak atakuje wirus RSV (Instagram)

Lekarze alarmują o gwałtownym wzroście zakażeń wirusem RSV, a wyjątkowo ciężki przebieg choroby odnotowywany jest wśród dzieci. Ten filmik pokazuje, jak może wyglądać zakażenie.

RSV w natarciu
RSV w natarciu (Getty Images)
spis treści

1. Lawina zakażeń RSV

Nowe dane z Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia potwierdzają, że tej zimy gwałtownie wzrosła liczba przypadków grypy i wirusa RSV wśród dzieci poniżej piątego roku życia.

To właśnie najmłodsi są najbardziej narażeni na ciężki przebieg zakażenia. RSV jest szczególnie groźny dla noworodków, w tym wcześniaków, dzieci z wrodzonymi wadami serca, chorobami płuc, zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi lub zmniejszoną odpornością.

Zakażenie RSV charakteryzuje się ciężkim zapaleniem płuc, kaszlem, dusznościami czy bezdechami, także podczas snu.

Innymi objawami są:

  • katar,

  • senność,

  • objawy zapalenia ucha środkowego,

  • gorączka,

  • tzw. duszność wdechowa,

  • świst krtaniowy,

  • różny stopień niedotlenienia (zasinienie).

2. Ten filmik pokazuje, jak przebiega zakażenie

Filmik udostępniony przez pielęgniarkę z "Tiny Hearts Education" pokazuje, jak gwałtownie może przebiegać zakażenie.

Na krótkim nagraniu widzimy, jak chory maluch dosłownie walczy o każdy oddech. U dziecka zdiagnozowano zakażenie wirusem RSV i zapalenie oskrzeli.

Dziewczynka została poddana tlenoterapii. Jednak jej stan się nie poprawiał. Po kilku dniach trafiła na oddział intensywnej terapii. Dopiero tam jej parametry zaczęły się poprawiać.

- Zakażenie wirusem RSV najciężej przebiega u najmłodszych dzieci - tych kilkumiesięcznych. Gdy już do niego dojdzie, objawy są tak poważne, że rodzice ich nie przegapią i będą wiedzieli, że powinni udać się z maluchem do lekarza, a w niektórych przypadkach od razu na SOR. Problemy z oddychaniem są dominującym objawem. Starsze dzieci rzadziej chorują tak ciężko - wyjaśnia dr Lidia Stopyra, która kieruje Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Zakażenie RSV trwa długo - średni czas hospitalizacji wynosi od siedmiu do 10 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze