Trwa ładowanie...

Wzrost zakażeń RSV wśród dzieci. Wirusolog ostrzega. "To dopiero początek" (WIDEO)

 Maria Krasicka
01.12.2022 14:38

Lekarze alarmują o gwałtownym wzroście zakażeń wirusem RSV wśród dzieci. Co sprawia, że wirus ten tak szybko się rozprzestrzenia? Czy doszło już do szczytu zachorowań? Kiedy się go spodziewać? Na te i inne pytania odpowiedziała w programie WP "Newsroom" prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

- To nic dziwnego. Teraz jest pora na niego, czyli sezon jesienno-zimowy - mówi. - Co roku odnotowuje się zakażenia tym wirusem - dodaje.

Wirusolog zaznacza jednak, że doniesienia z krajów zachodnich takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, czy Szwecja są bardzo niepokojące, ponieważ tam wirus RSV spowodował prawdziwe spustoszenie i jest bardzo groźny.

- Obserwuje się tam nawał zakażeń, a przede wszystkim nawał hospitalizacji, co budzi zaniepokojenie lekarzy - mówi. - Również u nas w Polsce odnotowywany jest wzrost zakażeń z powodu wirusa RSV, ale tak jak lekarze mówią, jest to dopiero początek - dodaje.

Zatem kiedy możemy się spodziewać szczytu zachorowań spowodowanych zakażeniem wirusem RSV wśród dzieci? Wirusolog przyznaje, że już niedługo.

- Sądzę, że to będzie przełom roku, kiedy będzie kulminacja zakażeń - mówi.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Zobacz WIDEO

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze