Trwa ładowanie...

Policjanci dojechali przed karetką. Dziecko z RSV przestało oddychać

Avatar placeholder
29.12.2022 12:53
Wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus) jest główną przyczyną infekcji oddechowych wśród dzieci, głównie do 5. roku życia.
Wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus) jest główną przyczyną infekcji oddechowych wśród dzieci, głównie do 5. roku życia. (East News / Facebook)

Kiedy niemowlę z RSV przestało oddychać, policjanci z Kansas City, Richard DuChaine i Charles Owen przybyli na miejsce o wiele szybciej niż wezwana karetka pogotowia. Dzięki ich szybkiej reakcji niemowlę udało się uratować. Całe wydarzenie zostało zarejestrowane przez kamerę znajdującą się na ciele jednego z policjantów.

1. Funkcjonariusze policji uratowali niemowlę

Na filmie zarejestrowanym przez kamerę widać funkcjonariuszy policji, którzy szybko wysiadają z samochodu i spieszą na ratunek niemowlęciu z wirusem RSV. Jeden z policjantów od razu złapał dziecko w prawidłowej pozycji do resuscytacji dla noworodków. Dopiero po kilku próbach policjantowi udało się przywrócić niemowlęciu oddech.

W rozmowie jeden z policjantów powiedział:

- Słyszy się o RSV, ale kiedy widzisz to osobiście, jest to bardzo przerażające. Dziecko było takie małe, wyglądała jak lalka.

Po akcji ratunkowej dziewczynka wraz z mamą została przewieziona do lokalnego szpitala, gdzie przez tydzień pozostawała pod opieką lekarzy. Następnie leczenie niemowlęcia z RSV kontynuowane było już w domu.

2. Wirus RSV atakuje coraz więcej dzieci

Wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus) jest główną przyczyną infekcji oddechowych wśród dzieci, głównie do 5. roku życia. U wcześniaków z kolei wirus RSV może doprowadzić do zapalenia oskrzelików oraz płuc, a tym samym do wielu poważnych powikłań. Zakażenie RSV odbywa się drogą kropelkową, m.in. podczas kaszlu lub kichania, ale także przez kontakt z przedmiotami, których dotykała osoba zakażona.

Wśród objawów wirusa RSV wymienia się:

  • gorączkę,
  • kaszel,
  • katar,
  • duszności,
  • bezdechy (szczególnie u wcześniaków),
  • zmiany osłuchowe,
  • przyspieszone tętno.

W grupie o podwyższonym ryzyku ciężkiego przebiegu wirusa RSV znajdują się przede wszystkim wcześniaki, dzieci z niską masą urodzeniową, dzieci do 2. roku życia z wrodzonymi chorobami serca lub płuc, dzieci z obniżoną odpornością oraz dzieci z chorobami nerwowo-mięśniowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze