Trwa ładowanie...

Tak rodzice leczą RSV u dzieci. Ekspert bije na alarm

Avatar placeholder
13.12.2022 17:23
Stosują to u dzieci chorych na RSV. Nigdy tego nie rób, inhalacje ze srebra koloidalnego mogą być groźne
Stosują to u dzieci chorych na RSV. Nigdy tego nie rób, inhalacje ze srebra koloidalnego mogą być groźne (GettyImages)

Z powodu wirusa RSV choruje coraz więcej dzieci. Mimo że nie wszystkie zakażenia kończą się hospitalizacją, a chorobę można wyleczyć w domu, niektórzy rodzice szukają wszelkich metod samodzielnego leczenia objawów. Jedną z nich są inhalacje ze srebra koloidalnego, które mogą doprowadzić do groźnych powikłań.

Rodzice na własną rękę chcą leczyć dzieci
Rodzice na własną rękę chcą leczyć dzieci (GettyImages)

1. Wirus RSV atakuje dzieci

Wirus RSV jest najczęstszą przyczyną ostrej infekcji górnych dróg oddechowych. Jest on szczególnie groźny dla noworodków, niemowląt i małych dzieci. Niestety to właśnie w żłobkach i przedszkolach obserwujemy najbardziej gwałtowny wzrost zakażeń i hospitalizacji w tej grupie wiekowej.

Do głównych objawów należą przede wszystkim: osłabienie, gorączka, kaszel, ból gardła, głowy i obrzęk śluzówki nosa. W ostrym przebiegu choroby pojawiają się duszności oraz bezdech, może dojść do zapalenia płuc, oskrzeli, krtani, czy tchawicy.

Zobacz film: "Wzrost zakażeń wirusem RSV wśród dzieci. Wirusolog tłumaczy dlaczego"

W związku z tragiczną sytuacją w polskim systemie ochrony zdrowia rodzice szukają różnych metod domowego leczenia wirusa na forach internetowych. Niestety nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ ostatnio bardzo polecaną metodą na zwalczenie choroby są inhalacje… ze srebra koloidalnego.

2. Inhalacje ze srebra koloidalnego dla dzieci

Mimo że samo w sobie srebro koloidalne faktycznie ma bakteriobójcze właściwości, jest preparatem do zewnętrznego stosowania. Należy pamiętać, że jest to metal, który nie jest wydalany przez organizm i odkładając się w organizmie, może doprowadzić do problemów zdrowotnych, m.in. zatrucia toksynami: podrażnienia układu oddechowego, jelit, skóry, oczu, czy nawet uszkodzenia wątroby i nerek.

- Srebro wpływa niekorzystnie na cały organizm. Jest to szczególnie groźne dla dzieci. Zdarzają się rodzice, którzy przez cały sezon jesienno-zimowy karmią dziecko srebrem koloidalnym. Takie długotrwałe stosowanie może być jedną z przyczyn niepłodności. Może także powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego - tłumaczy PanTabletka w rozmowie z abcZdrowie.

Niestety, to, że coś świetnie działa leczniczo na leczenie skóry, czy gojenie ran, nie oznacza, że będzie dobre do spożywania, czy stosowania wziewnego. Eksperci ds. zdrowia ze Stanów Zjednoczonych zaznaczają, że skuteczność leczenia RSV poprzez inhalacje ze srebra koloidalnego nie jest udowodniona medycznie.

Dlatego też nie należy samodzielnie używać srebra koloidalnego do stosowania doustnego lub w formie inhalacji, zwłaszcza dla małych dzieci. Nie każde dziecko zakażone wirusem RSV wymaga hospitalizacji, a po konsultacji z lekarzem skuteczne jest leczenie objawowe w domu, a najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie i sen. Często podaje się też lekarstwa rozszerzające oskrzela, które ułatwiają oddychanie oraz leki przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze