Pierwsze objawy przełyku Barretta
Nie każdy potrafi dokładnie odpowiedzieć na pytanie, co to jest refluks. Jeszcze mniej osób wie, czym jest przełyk Barretta. To mało znana choroba, która rozwija się u 10-20 procent osób cierpiących na przewlekły refluks żołądkowo-przełykowy. Dotyka także osoby, które cierpią na zapalenie błony śluzowej przełyku. Choroba ta może być bardzo groźna w skutkach. Zaobserwowano, że bardzo często poprzedza ona powstanie nowotworu przełyku. Pierwszym jej symptomem może być lekceważona i brana za niezbyt groźną przypadłość, czyli zgaga.
Przełyk Barretta to choroba, która może doprowadzić do raka przełyku. Pierwszym jej objawem jest zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w przełyku. Częste i regularne pojawianie się zgagi zazwyczaj doprowadza do refluksu. Związane jest z nim cofanie się treści pokarmowej żołądka do przełyku i pojawienie się jego stanu zapalnego. Taki długotrwały stan zapalny prowadzi często do powstawania blizn, wskutek czego zdrowy nabłonek płaski ustępuje miejsca zwyrodniałemu nabłonkowi cylindrycznemu.
1. Refluks jest niezwykle groźny
Objawem refluksu jest cofanie się treści żołądka do przełyku. Taka treść to nie tylko pokarm, ale również kwas solny i różne enzymy trawienne. Ściany przełyku nie są pokryte tak odporną śluzówką, jak ściany żołądka. Dlatego też śluzówka znajdująca się w przełyku narażona jest na żrące działanie tych kwasów.
Z tego powodu osoby cierpiące na refluks, oprócz pieczenia, odczuwają też inne dolegliwości, takie jak:
• przejmujący ból w klatce piersiowej. Często promieniuje on do pleców, barków lub szyi i może być mylony z bólami towarzyszącymi zawałowi mięśnia sercowego,
• coraz większe problemy z przełykaniem,
• fusowate wymioty, będące ściśle powiązane z krwawieniem z przełyku.
Skoro wiemy, co to jest refluks, i zdajemy sobie sprawę z wpływu tej choroby na stan żołądka i przełyku, warto uzmysłowić sobie, że cofająca się treść żołądkowa może przedostać się do krtani i oskrzeli. To z kolei może być przyczyną powstania astmy oskrzelowej, zapalenia oskrzeli i uporczywego kaszlu. Niektóre osoby cierpiące na refluks mają też chrypkę, powracające zapalenie gardła lub krtani. Czasem spotyka się także stany zapalne dziąseł.
2. Przyczyny i leczenie refluksu
Nie do końca wiemy, jakie są dokładne przyczyny powstawania refluksu. Lekarze podejrzewają, że przyczynia się do nich spożywanie zbyt obfitych posiłków, zła dieta, nieprawidłowości w budowie układu pokarmowego. Palenie papierosów i otyłość także są na liście powodów, które mogą odpowiadać za powstawanie refluksu. Refluks najczęściej leczy się przy pomocy środków farmakologicznych. Odpowiednie lekarstwa zobojętniają kwas żołądkowy. Aby lekarstwa były skuteczne, terapia powinna być wspomagana dietą. Na dodatek dolegliwości związanych z refluksem nie należy lekceważyć. Kiedy tylko zauważymy, że ataki zgagi są coraz częstsze i bardziej uciążliwe, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Być może niezbędne będzie przeprowadzenie badań endoskopowych, ale o tym decyduje lekarz. Warto wiedzieć, że odpowiednia diagnostyka pozwoli na wykluczenie wystąpienia niebezpiecznych powikłań refluksu.
3. Powikłania refluksu
Jednym z rzadziej spotykanych, ale bardzo niebezpiecznych powikłań refluksu może być przełyk Barretta. Pojawia się on, kiedy rozwijający się w przełyku stan zapalny doprowadził do powstania blizn. Normalny nabłonek płaski został zastąpiony nabłonkiem cylindrycznym. Przełyk Barretta to stan przedrakowy. Pacjenci, u których zdiagnozowano to schorzenie, są zagrożeni rakiem przełyku kilkadziesiąt razy bardziej niż osoby zdrowe. Dlatego nie można bagatelizować objawów zgagi i refluksu, gdyż mogą one doprowadzić do powstania tego schorzenia.
4. Leczenie przełyku Barretta
Najskuteczniejszą metodą leczenia przełyku Barretta jest ablacja falami radiowymi (system Halo). Jest to metoda niechirurgiczna, wykonywana przy użyciu endoskopu. Polega ona na fotodynamicznej resekcji błony śluzowej.
Zabieg przeprowadzany tą metodą nie jest bardzo skomplikowany. Lekarz wprowadza do przełyku pacjenta endoskop. Po identyfikacji tkanki przełyku Barretta dokonuje ich ablacji prądem. Zabieg trwa 30 minut, a chory może po nim wrócić do domu. Ablacja jest stosowana w medycynie od dawna i wykorzystuje się ją do zapobiegania krwawieniu wewnętrznemu i usuwania tkanek chorych.
Musisz to wiedzieć
System Halo pomimo swojej prostoty jest bardzo zaawansowany, gdyż pozwala na usuwanie komórek przedrakowych, nie niszcząc sąsiadujących z nimi komórek zdrowych. Technologia Halo może być wykorzystywana przy bardzo zaawansowanych stadiach przełyku Barretta, a nawet we wczesnych stadiach raka. Zabiegi wykonywane tą metodą są w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.