Trwa ładowanie...

Refluks przełyku

Refluks przełyku to, mówiąc ściślej, refluks żołądkowo-przełykowy. Powoduje cofanie się treści pokarmowej i soków żołądkowych z powrotem do przełyku. Najbardziej popularnym jego objawem jest zgaga – palenie w gardle. Jakie są przyczyny refluksu? Jak możemy go leczyć?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Refluks przełyku, nazywany refluksem żołądkowo-przełykowym, jest dość uciążliwą chorobą. Ryzyko zachorowania wzrasta jednak wraz z wiekiem. Szybkie zdiagnozowanie refluksu może zapobiec uszkodzeniu przełyku i powstaniu przewlekłego stanu zapalnego, a nawet raka przełyku.

spis treści

1. Najczęstsze przyczyny refluksu przełyku

Najczęstszą przyczyną refluksu przełyku jest zwiotczenie mięśnia zwieracza przełyku u wejścia do żołądka. Mięsień zwieracza przełyku powinien być obkurczony i rozluźniać się tylko na kilka sekund, gdy przełykamy pokarm, ślinę lub napój. Jeżeli rozluźnienie trwa dłużej, może to doprowadzić do cofania się treści żołądka wraz z sokami żołądkowymi i kwasami trawiennymi z powrotem do przełyku. Zaburzenia zwieracza mogą powstać po operacji żołądka, ale mogą być też konsekwencją palenia papierosów, picia alkoholu i dużej ilości kawy. Niekiedy także za refluks może odpowiadać przepuklina rozworu przełykowego. Oznacza to, że część jamy żołądka przedostała się przez przeponę do klatki piersiowej.

Refluks to zwiotczenie mięśnia przełyku
Refluks to zwiotczenie mięśnia przełyku (123RF)

2. Objawy refluksu przełyku

Najczęstszymi objawami refluksu są: zgaga, pieczenie przełyku, ból za mostkiem i odbijanie. Warto jednak wykluczyć inne dolegliwości, zanim postawi się diagnozę refluksu. Wrzody żołądka również objawiają się zgagą i uczuciem pieczenia. Refluks to jednak inne schorzenie, które prowadzi do cofania się treści żołądka do przełyku. Niekiedy mogą się pojawić także wymioty.

3. Jak diagnozuje się refluks?

W celu zdiagnozowania refluksu przełyku należy wykonać specjalistyczne badania, które zleci lekarz. Niekiedy może to być prześwietlenie z kontrastem. Osoba chora przełyka specjalną papkę, a następnie radiolog śledzi jej drogę w przełyku. Częściej wykonywanym i dokładniejszym diagnozowaniem refluksu jest gastroskopia. Innym badaniem jest pomiar kwaśności w przełyku – PH-metria. Polega ono na wpuszczeniu do przełyku sondy z czujnikiem, która rejestruje zmiany ciśnienia. PH-metria może wykryć zmniejszenie napięcia zwieracza przełyku.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych.

zobacz galerię

4. Jak leczyć refluks przełyku?

Niezbędna w leczeniu refluksu jest zmiana diety. Chory powinien unikać czekolady, picia kawy, alkoholu, a także spożywania tłustego jedzenia. Wykluczenie tych produktów z diety zmniejsza wydzielanie soków żołądkowych. Ważne jest również, aby spożywać pokarmy częściej, ale w mniejszych ilościach. Wydzielanie soków żołądkowych zwiększają bowiem nie tylko niektóre produkty, ale również pełen żołądek.

Musisz to wiedzieć

Refluks może złagodzić nie tylko odpowiednia dieta, ale także sposób, w jaki spożywamy pokarmy. Polecana jest wyprostowana pozycja przy jedzeniu posiłków. Istotną sprawą przy refluksie jest również waga. U osób otyłych schorzenie może być bardziej nasilone. Zmniejszenie wagi może złagodzić objawy choroby. Kiedy refluks przełyku ma bardzo silne objawy, a choroba daleko się rozwinęła, lekarz może przepisać odpowiednie leki. Środki farmakologiczne mają na celu zmniejszenie produkcji soków żołądkowych i poprawienie funkcjonowania zwieracza przełyku, a także wzmocnienie osłony błony śluzowej przełyku. Jeżeli nie ma poprawy, a refluks przechodzi w coraz bardziej zaawansowane stadium, wówczas może być niezbędna operacja. W dzisiejszych czasach możliwa jest laparoskopia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.