Trwa ładowanie...

Lekarze kazali jej brać leki przeciwbólowe na bolące plecy. Okazało się, że ma gigantycznego guza

Avatar placeholder
24.05.2022 14:11
Po urodzeniu dzieci bolały ją plecy
Po urodzeniu dzieci bolały ją plecy (Facebook)

Po porodzie Ellie Chandler zaczęła odczuwać silne bóle pleców. Kobieta postanowiła skonsultować niepokojący objaw z lekarzem, który stwierdził, że wynika on z nieprawidłowej postawy. Jednak z każdym dniem ból się nasilał. Po wykonaniu szczegółowych badań okazało się, że kobieta ma rzadkiego guza, który znajduje się u podstawy kręgosłupa.

spis treści

1. Lekarze zdiagnozowali u niej rzadkiego guza

W 2019 roku Ellie Chandler powitała na świecie bliźnięta. Kobieta była przeszczęśliwa, jednak nie mogła w pełni cieszyć się rodzicielskim życiem, gdyż cierpiała na silne bóle pleców. Młoda mama postanowiła skonsultować niepokojący objaw z lekarzem. Medyk stwierdził, że ból to wynik nieprawidłowej postawy. Zalecił, aby 25-latka zakupiła sobie specjalistyczną poduszkę i w razie wystąpienia bólu przyjmowała leki przeciwbólowe. Niestety to nie pomogło, a objawy nasilały się z każdym dniem.

Kobieta postanowiła, że poszuka pomocy u innych specjalistów. Konsultowała swoje dolegliwości m.in. z ortopedą i ginekologiem. Po badaniu przez odbyt okazało się, że kobieta ma guza, który w momencie wykrycia był już tak duży, że powodował problemy z oddawaniem moczu.

Lekarze zdiagnozowali u niej rzadkiego guza
Lekarze zdiagnozowali u niej rzadkiego guza (Facebook)

Po wykonaniu specjalistycznych badań wykryto u Ellie rzadki, 12-centymetrowy guz olbrzymiokomórkowy u podstawy kręgosłupa. Obecnie kobieta jest poddawana specjalistycznemu leczeniu, które ma na celu zmniejszenie narośli.

Następnie mamę dwójki dzieci czeka operacja, podczas której lekarze spróbują usunąć guza. Ze względu na lokalizację zmiany, zabieg jest niezwykle ryzykowny i skomplikowany. Jeśli coś pójdzie nie tak, kobieta może na stałe utracić funkcje jelit i pęcherza.

Ellie opowiedziała swoją historię, aby przekonać innych, by nie ignorowali niepokojących objawów, które u nich występują.

- Ból pleców jest pospolity, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy ludzie pracują w domu, ale tak naprawdę nie jest normalny i powinieneś traktować go poważnie, jeśli ma wpływ na twoje codzienne życie - zaznacza.

Badanie RTG kobiety
Badanie RTG kobiety (Facebook)

2. Czym są guzy olbrzymiokomórkowe?

Guz olbrzymiokomórkowy to rzadko występujący śródszpikowy guz niszczący tkankę kości. Składa się z wielojądrzastych komórek olbrzymich - stąd jego nazwa. Występuje u dorosłych pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Guz olbrzymiokomórkowy objawia się poprzez bóle kości i obrzęk. Występuje głównie w nasadach kości długich, szczególnie w obrębie stawu kolana, a także w nasadach bliższych piszczeli, rzadko w kościach płaskich.

Z powodu lokalizacji symptomy guza bywają mylnie uznawane za oznakę zapalenia stawu. Często występuje ograniczona ruchomość, a w zaawansowanym stadium choroby mogą mieć miejsce złamania patologiczne.

Leczenie guza olbrzymiokomórkowego obejmuje resekcję chirurgiczną i wyłyżeczkowanie. W przypadkach guzów nieoperacyjnych stosuje się radioterapię. Często w wyniku interwencji chirurgicznej dochodzi do upośledzenia funkcji przylegającego stawu.

3. Badania, które powinnaś wykonać po porodzie

Świeżo upieczona mama powinna w ciągu sześciu miesięcy po porodzie wykonać kilka podstawowych badań, aby sprawdzić, czy jej organizm wraca do formy, czy nie pojawiły się żadne infekcje. Takie badania mogą uratować życie.

Po porodzie naturalnym kobieta powinna zgłosić się na wizytę kontrolną po zakończeniu połogu, czyli po 6-8 tygodniach, a po cesarskim cięciu - po 4 tygodniach.

Lekarz zbada krocze, przeprowadzi także badanie ginekologiczne, co pozwoli mu sprawdzić, czy pochwa i macica goją się prawidłowo. Może pytać o przebieg porodu i połogu, a także o karmienie piersią, zważy i zbada piersi. Jeśli kobieta rodziła poprzez cesarskie cięcie, obejrzy bliznę i sprawdzi, czy nie ma tzw. bliznowców.

8 tygodni po porodzie kobieta powinna przeprowadzić badanie krwi. Krew będzie pobrana ze zgięcia w łokciu. Na pobranie kobieta powinna zgłosić się rano i na czczo.

Natomiast po 6 miesiącach od porodu kobieta powinna wykonać badanie cytologiczne. Lekarz pobierze próbkę do analizy z pochwy (a dokładniej z tarczy pochwowej szyjki macicy) za pomocą wacika lub szczoteczki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze