Trwa ładowanie...

Lekarze podejrzewali raka. Winny był popularny produkt spożywczy

Avatar placeholder
29.09.2023 20:41
Podejrzewano białaczkę. Powodem problemów zdrowotnych u chłopca był jeden produkt
Podejrzewano białaczkę. Powodem problemów zdrowotnych u chłopca był jeden produkt (Getty Images)

Gdy dwuletni Johnny zaczął się często złościć i był zmęczony, mama zrobiła mu badanie krwi. Wyniki były tak złe, że lekarze początkowo myśleli, że chłopiec ma nowotwór krwi. Okazało się jednak, że przyczyna problemów jest naprawdę błaha.

spis treści

1. Podejrzenie raka

Johnny, syn Laury Donovan z Oregonu w USA, urodził się w trakcie pandemii w 2020 roku. Chłopczyk dorastał i wyróżniał się bladą skórą, ale jego mama tłumaczyła to typową dla regionu pochmurną pogodą i irlandzkim dziedzictwem. Gdy miał dwa latka stał się bardziej zmęczony, kapryśny i podatny na napady złości niż większość dzieci w jego wieku.

Laura udała się więc z nim do lekarza, który zalecił badanie krwi. Wyniki wykazały u Johnnego znacznie zaniżony poziom hemoglobiny. Wtedy kobieta usłyszała, że może to wskazywać na białaczkę lub inny rodzaj nowotworu krwi.

Ostatecznie medycy odkryli jednak, że powód wiecznie złego nastroju u chłopca jest naprawdę błahy: dziecko pije zbyt dużo krowiego mleka, które hamuje u niego wchłanianie żelaza. Johnny uwielbiał je od pierwszego roku życia i pił nawet ponad litr mleka dziennie, podczas gdy zalecana ilość to około 700 ml.

2. Objawy niedokrwistości

Zobacz film: "Dziecko z bujną czuprynką"

Na niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieci mogą wskazywać m.in.: zmęczenie, bladość skóry, drażliwość, szybki puls, brak apetytu, trudności w oddychaniu i zawroty głowy. Wiele z nich Laura obserwowała u swojego synka. Podczas badania stetoskopem w jego sercu słychać było także szmer spowodowany nieprawidłowo przepływającą przez zastawki krwią.

- Podejrzewałam, że pije za dużo mleka, ale nie zdawałam sobie sprawy, że nadmierna ilość może wyrządzić tyle szkód - powiedziała w rozmowie z DailyMail.com.

Lekarze podkreślają, że w przypadku spożycia mleka krowiego u dzieci nie można przesadzać.

- Wykazano, że stosowanie mleka od krowy zamiast innych pokarmów bogatych w biodostępne żelazo jest czynnikiem ryzyka niedokrwistości. Wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia, uznaniowe odstawienie od piersi dopiero po 24. miesiącu życia oraz uzupełniająca dieta bogata w żelazo są bardzo ważne dla uniknięcia niedokrwistości i jej konsekwencji - powiedzieli brazylijscy specjaliści z Universidade Federal de Pernambuco i Universidade Federal de Alagoas.

Laura Donovan wie już, że mleko, chociaż zdrowe, w nadmiarze może u najmłodszych powodować problemy zdrowotne. Stara się teraz podawać synkowi produkty bogate w żelazo i ograniczać u niego spożycie mleka. Johnny został poddany leczeniu i już czuje się lepiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze