Polacy mają słabe plemniki
Ponad 60 proc. mężczyzn w Polsce może mieć problemy z poczęciem dziecka. Niezdrowa dieta i złe nawyki sprawiają, że zmniejsza się liczba plemników, stają się mniej ruchliwe, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia.
1. Plemników coraz mniej
Z badań przeprowadzonych przez Klinikę Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach wynika, że ponad połowa potencjalnych przyszłych ojców może mieć trudności z zapłodnieniem partnerek. U 62 proc. mężczyzn stwierdzono co najmniej jeden defekt płodności.
Co jest głównym problemem? Przede wszystkim zbyt mała liczba plemników w spermie – takie anomalie odkryto u 42 proc. badanych. U co trzeciego mężczyzny komórki rozrodcze są za mało ruchliwe, przez co nie mogą dotrzeć do komórki jajowej, a w efekcie nie dochodzi do zapłodnienia.
Problemy często dotyczą młodych mężczyzn, którzy dopiero planują powiększenie rodziny. Specjaliści szacują, że nawet 25 proc. panów między 27. a 33. rokiem życia może być zagrożonych niepłodnością.
2. Co szkodzi plemnikom?
Pogarszająca się jakość spermy to wynik złych nawyków. Palenie papierosów, picie alkoholu, stres, życie w ciągłym biegu, niezdrowa dieta nie pozostają bez wpływu na plemniki Polaków.
Mężczyźni, którzy starają się o dziecko powinni też pamiętać o tym, że gorące kąpiele, korzystanie z sauny, siedząca praca i zbyt ciasna bielizna mogą prowadzić do przegrzewania jąder, a w konsekwencji do problemów z plemnikami.
Negatywny wpływ na jakość nasienia mają również czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia, pestycydy oraz toksyny, z którymi mamy kontakt każdego dnia.
3. Jak dbać o jakość nasienia?
Aby zwiększyć szanse na naturalne poczęcie dziecka należy zmienić dietę. To zalecenie odnosi się zwłaszcza do mężczyzn z nadwagą i otyłością, ale nie tylko. Odpowiednio skomponowane menu może dostarczać składników, które polepszą jakość spermy.
W diecie przyszłego taty powinny znaleźć się produkty bogate w cynk, selen, magnez, witaminy oraz antyoksydanty. Do codziennego jadłospisu należy włączyć czerwone mięso, ryby, chudy drób, rośliny strączkowe, pełne ziarna oraz jak najwięcej zielonych warzyw. Nie należy zapominać o źródłach zdrowych kwasów tłuszczowych znajdujących się m.in. w olejach roślinnych, orzechach i pestkach.
Jednym z głównych zabójców plemników jest stres – mężczyznom poleca się więc regularną aktywność (najlepiej na świeżym powietrzu), która świetnie wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale również mentalną. Należy unikać przegrzewania genitaliów (np. nie kłaść laptopa na kolanach), a także pożegnać się z używkami.
Pary, które bezskutecznie starają się o dziecko, powinny skorzystać z badań płodności. W przypadku mężczyzn wykonuje się badanie nasienia, które pozwala określić ilość, ruchliwość, żywotność i budowę plemników. Na tej podstawie można stwierdzić, co jest przyczyną trudności z zajściem w ciążę i podjąć odpowiednie działania oraz leczenie.