Trwa ładowanie...

Postępowanie przy przewlekłej biegunce

Avatar placeholder
16.05.2017 15:21
Postępowanie przy przewlekłej biegunce
Postępowanie przy przewlekłej biegunce

Przewlekła biegunka utrzymuje się przynajmniej przez miesiąc. Jej podstawowym objawem jest znaczne zwiększenie częstotliwości wypróżnień, często do więcej niż trzech na dobę. Może się pojawić także zwiększona objętość stolca lub zmiana jego konsystencji. Podstawowy sposób walczenia z nią opiera się na nawodnieniu organizmu i wyeliminowaniu jej przyczyny. Później należy doprowadzić do zmiany konsystencję kału i rozpocząć leczenie ewentualnych powikłań. Przewlekła biegunka nie może być lekceważona, gdyż wpływa nie tylko na samopoczucie, ale może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak odwodnienie.

1. Biegunka przewlekła – przyczyny

Biegunka przewlekła, zwana też biegunką długotrwałą, może mieć różne przyczyny. Do najczęstszych należą:

• Choroby zapalne jelit. Są to schorzenia autoimmunologiczne i to sam organizm wytwarza przeciwciała, które atakują jego własne komórki i tkanki. Można wyróżnić kilka rodzajów choroby zapalnej jelit. Najczęściej występuje choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

• Zespół jelita drażliwego. Jest to schorzenie, którego objawami są bóle brzucha oraz biegunka lub zaparcia. Nie jest znana dokładna przyczyna tego schorzenia, ale może być ono spowodowane przebytą w przeszłości infekcją.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Zatrucia pokarmowe. Mogą dotyczyć każdego, kto zje coś zepsutego lub zawierającego szkodliwe substancje. Często występują u osób, które podróżują do egzotycznych miejsc.

• Infekcje przewodu pokarmowego. Występują one zwłaszcza u dzieci.

• Alergie pokarmowe, a także nadwrażliwość na produkty spożywcze. To częste powody wystąpienia biegunek u osób chorych na celiakię.

Nadczynność tarczycy lub cukrzyca.

• Niektóre lekarstwa, a także zioła.

Podczas przewlekłej biegunki należy bardzo dużo pić, najlepiej wody niegazowanej
Podczas przewlekłej biegunki należy bardzo dużo pić, najlepiej wody niegazowanej (123RF)

2. Uzupełnianie elektrolitów

Należy pamiętać, że biegunka długotrwała nie wpływa korzystnie na organizm. Podczas jej trwania tracimy znaczną ilość wody oraz elektrolitów, które niezbędne są do prawidłowego działania organizmu. Niski poziom płynów oraz składników mineralnych może doprowadzić do powstania zaburzeń wodno-elektrolitowych. Dlatego najważniejsze jest nawadnianie organizmu. Warto wiedzieć, że woda i soki nie działają w sposób optymalny. Ze względu na swoją osmotyczność mogą prowadzić nawet do zwiększenia natężenia biegunki. Jeśli chcemy sięgać po wodę, warto wzbogacić ją o łyżeczkę miodu i szczyptę soli. Dobrym wyborem, jeśli chodzi o nawadnianie organizmu zmagającego się z przewlekłą biegunką, są doustne płyny nawadniające. Zawierają one odpowiednie proporcje wody, glukozy oraz substancji czynnych. Doustne preparaty nawadniające pozwalają zapobiec odwodnieniu, co jest szczególnie groźne dla niemowląt, dzieci oraz osób w podeszłym wieku.

3. Odpowiednia dieta stosowana przy przewlekłej biegunce

Zmagając się z przewlekłą biegunką, bardzo ważne jest, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. W większości przypadków chorzy cierpiący na biegunkę przewlekłą powinni wprowadzić zmiany do swojej diety. Dzięki temu mogą złagodzić objawy biegunki, a nawet się jej pozbyć. Dieta to doskonały sposób na biegunkę. Powinna zawierać odpowiednie produkty, a niektóre muszą być wykreślone z jadłospisu.

Musisz to wiedzieć

• Najważniejsze jest unikanie produktów, które odpowiadają za nasilanie objawów biegunki. Może to być mleko, nabiał oraz napoje zawierające kofeinę. Zamiast pikantnych i tłustych posiłków należy spożywać te lekkostrawne. Produkty nie powinny być bogate w błonnik.

• Należy jeść lekkostrawne produkty takie jak: ryż, gotowane ziemniaki, banany, tosty, gotowane mięso kurczaka, gotowana marchew.

• Należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, także profilaktycznie.

• Należy zrezygnować ze sztucznych słodzików i wszystkich pokarmów, w których się znajdują.

• Należy stosować probiotyki, które zapewnią równowagę mikrobiologiczną w przewodzie pokarmowym.

• Jeśli długotrwała biegunka ustąpiła, należy przez tydzień zrezygnować z jedzenia produktów mlecznych. W wyniku długotrwałych zaburzeń pracy jelit może pojawić się nietolerancja laktozy.

Przewlekła biegunka, jeśli nie będziemy jej leczyli, może doprowadzić do pogorszenia stanu naszego zdrowia. Dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu i zapewnianie równowagi elektrolitycznej. Kiedy tylko zauważymy pierwsze objawy biegunki, powinniśmy im od razu przeciwdziałać. Jeśli dolegliwość utrzymuje się przez dłuższy czas, należy zadbać o odpowiednią dietę i udać się do lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze