Trwa ładowanie...

Odwodnienie przy ostrej biegunce – jak sobie z nim poradzić?

Odwodnienie przy ostrej biegunce – jak sobie z nim poradzić?
Odwodnienie przy ostrej biegunce – jak sobie z nim poradzić?

Odwodnienie to niski poziom wody w organizmie człowieka. Jego objawem jest pragnienie i apatia, a także bladość skóry i skąpomocz. Skutkiem niedoboru wody w organizmie mogą być: niewydolność nerek, drgawki i zaburzenia świadomości. Aby przeciwdziałać odwodnieniu, należy przyjmować duże ilości płynów.

spis treści

1. Ostra biegunka u dorosłych

Ostra biegunka u osoby dorosłej to zwiększona częstotliwość oddawania płynnego lub półpłynnego kału. O rozwolnieniu mówi się, gdy następuje konieczność wypróżnienia więcej niż 3 razy dziennie. W czasie biegunki zwiększa się tempo ruchliwości jelit, przez co organizm nie ma możliwości wchłonąć wody i składników mineralnych z trawionego pokarmu. W związku z tym bardzo szybko biegunka prowadzi do odwodnienia organizmu.

Ostra biegunka może występować nawet kilka tygodni
Ostra biegunka może występować nawet kilka tygodni (123RF)

2. Przyczyny ostrej biegunki

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Czynniki wywołujące biegunkę to:

• zakażenie bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze przewodu pokarmowego;

• stosowanie leków (biegunka po antybiotykach);

zatrucie pokarmowe;

stres;

• alergia na pożywienie.

Musisz to wiedzieć

3. Objawy odwodnienia organizmu

Jeżeli ilość wody w organizmie człowieka spada poniżej niezbędnego poziomu potrzebnego do jego funkcjonowania, mówi się o odwodnieniu. Jeżeli ten stan się utrzyma, skutki odwodnienia prowadzą do komplikacji zdrowotnych takich jak: zaburzenia pracy serca, niewydolność nerek, drgawki, śpiączka i zaburzenia świadomości.

Symptomy pojawiają się na etapie umiarkowanego odwodnienia. Wówczas odwodniona osoba odczuwa pragnienie, jest rozdrażniona albo apatyczna. Skóra traci elastyczność, a oczy są zapadnięte. Kiedy występuje ciężkie odwodnienie, objawy umiarkowanego przybierają na sile. Ponadto obserwuje się skąpomocz, problemy ze świadomością. Ciśnienie krwi jest niskie, a skóra blada.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

4. Sposoby na odwodnienie

Receptą na odwodnienie w ostrej biegunce u dorosłych jest nawadnianie organizmu. Celem jest przywrócenie równowagi poziomu elektrolitów. Aby to osiągnąć, należy stosować doustne preparaty nawadniające, które zwierają aminokwasy i glukozę (niezbędne do wchłaniania wody przez przewód pokarmowy).

Warto wykorzystać również domowe sposoby na odwodnienie. Można przygotować roztwór z wody, soli, sody, cukru i soku pomarańczowego, który zadziała jak napój izotoniczny. Zaleca się pić duże ilości płynów – najlepiej wody mineralnej niegazowanej. Nie rekomenduje się picia soków i napojów gazowanych, gdyż zwiększają ryzyko odwodnienia organizmu.

Osoby z biegunką powinny wprowadzić dietę na rozwolnienie. Codzienny jadłospis należy wzbogacić o duszone lub gotowane owoce (na przykład banany) oraz warzywa (ziemniaki, marchew, seler). Składnikiem obiadów może być ryż i makaron. Warto również jeść sucharki, które zwiększają objętość stolców.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze