Trwa ładowanie...

Odwodnienie przy ostrej biegunce – jak sobie z nim poradzić?

Odwodnienie przy ostrej biegunce – jak sobie z nim poradzić?
Odwodnienie przy ostrej biegunce – jak sobie z nim poradzić?

Odwodnienie to niski poziom wody w organizmie człowieka. Jego objawem jest pragnienie i apatia, a także bladość skóry i skąpomocz. Skutkiem niedoboru wody w organizmie mogą być: niewydolność nerek, drgawki i zaburzenia świadomości. Aby przeciwdziałać odwodnieniu, należy przyjmować duże ilości płynów.

spis treści

1. Ostra biegunka u dorosłych

Ostra biegunka u osoby dorosłej to zwiększona częstotliwość oddawania płynnego lub półpłynnego kału. O rozwolnieniu mówi się, gdy następuje konieczność wypróżnienia więcej niż 3 razy dziennie. W czasie biegunki zwiększa się tempo ruchliwości jelit, przez co organizm nie ma możliwości wchłonąć wody i składników mineralnych z trawionego pokarmu. W związku z tym bardzo szybko biegunka prowadzi do odwodnienia organizmu.

Ostra biegunka może występować nawet kilka tygodni
Ostra biegunka może występować nawet kilka tygodni (123RF)

2. Przyczyny ostrej biegunki

Czynniki wywołujące biegunkę to:

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

• zakażenie bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze przewodu pokarmowego;

• stosowanie leków (biegunka po antybiotykach);

zatrucie pokarmowe;

stres;

• alergia na pożywienie.

Musisz to wiedzieć

3. Objawy odwodnienia organizmu

Jeżeli ilość wody w organizmie człowieka spada poniżej niezbędnego poziomu potrzebnego do jego funkcjonowania, mówi się o odwodnieniu. Jeżeli ten stan się utrzyma, skutki odwodnienia prowadzą do komplikacji zdrowotnych takich jak: zaburzenia pracy serca, niewydolność nerek, drgawki, śpiączka i zaburzenia świadomości.

Symptomy pojawiają się na etapie umiarkowanego odwodnienia. Wówczas odwodniona osoba odczuwa pragnienie, jest rozdrażniona albo apatyczna. Skóra traci elastyczność, a oczy są zapadnięte. Kiedy występuje ciężkie odwodnienie, objawy umiarkowanego przybierają na sile. Ponadto obserwuje się skąpomocz, problemy ze świadomością. Ciśnienie krwi jest niskie, a skóra blada.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

4. Sposoby na odwodnienie

Receptą na odwodnienie w ostrej biegunce u dorosłych jest nawadnianie organizmu. Celem jest przywrócenie równowagi poziomu elektrolitów. Aby to osiągnąć, należy stosować doustne preparaty nawadniające, które zwierają aminokwasy i glukozę (niezbędne do wchłaniania wody przez przewód pokarmowy).

Warto wykorzystać również domowe sposoby na odwodnienie. Można przygotować roztwór z wody, soli, sody, cukru i soku pomarańczowego, który zadziała jak napój izotoniczny. Zaleca się pić duże ilości płynów – najlepiej wody mineralnej niegazowanej. Nie rekomenduje się picia soków i napojów gazowanych, gdyż zwiększają ryzyko odwodnienia organizmu.

Osoby z biegunką powinny wprowadzić dietę na rozwolnienie. Codzienny jadłospis należy wzbogacić o duszone lub gotowane owoce (na przykład banany) oraz warzywa (ziemniaki, marchew, seler). Składnikiem obiadów może być ryż i makaron. Warto również jeść sucharki, które zwiększają objętość stolców.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze