Powoduje problemy neurologiczne, biegunkę, bóle głowy. Sprawdź mieszkanie
Niesprawna wentylacja w połączeniu z ogrzewaniem i nadmierną wilgotnością sprawiają, że w domu rozwija się pleśń. Do narastania problemu mogą też doprowadzić: wilgoć z piwnicy, pęknięta rura, uszkodzenia ścian czy wadliwy dach. Konsekwencje tego stanu z kolei nie pozostają bez wpływu na zdrowie mieszkańców domu.
1. Pleśń to nie tylko problem estetyczny
Jest szkodliwa dla zdrowia, nieestetyczna i osłabia konstrukcję budynku. Może występować w różnych kolorach: od białej przez czerwoną, zieloną, żółtą aż do czarnej. Pleśń w domu, bo o niej mowa, jest rodzajem grzyba rozwijającego się w wilgotnych i słabo wentylowanych miejscach.
Długotrwałe przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu prowadzi do licznych problemów zdrowotnych: wysypek skórnych, kataru, kaszlu, problemów z zatokami, problemów z oddychaniem i duszności, zwłaszcza u osób z astmą lub przewlekłymi chorobami płuc.
Niektóre pleśni, w tym czarna, wytwarzają mykotoksyny, które powodują u ludzi zmęczenie, nudności, bóle i zawroty głowy oraz problemy neurologiczne.
Pleśń w domu jest szczególnie niebezpieczna dla osób z osłabionym układem immunologicznym oraz niemowląt, małych dzieci, osób starszych, chorujących na astmę i alergików.
Jeśli chodzi o najmłodszych, mają one słabszy układ odpornościowy, przez co są bardziej podatne na działanie pleśni. Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój rodziców? Kaszel, kichanie, katar, ból gardła, powracające infekcje dróg oddechowych i zatok to najczęstsze objawy negatywnego wpływu pleśni na zdrowie dziecka.
Marta Bekier, która prowadzi konto na Instagramie, pokazała, że wielu z nas ma mylne wyobrażenie związane z tym, jak wygląda pleśń w domu. Podczas gdy zwykle wydaje nam się, że przyjmuje ona postać czarnych, brzydkich plam, zdarza się, że wygląda po prostu jak obdrapana farba na ścianie bądź nieestetyczne zacieki na suficie.
2. Jak pozbyć się pleśni?
Aby pozbyć się pleśni i nie dopuścić do jej rozwijania się, warto zapobiegać zawilgoceniu domu. W tym celu zalecane jest częste wietrzenie pomieszczeń, szczególnie po gotowaniu. Dobrze jest też używać suszarki bębnowej zamiast wywieszać pranie w łazience.
Do osuszania pomieszczeń z wilgoci przyda się też osuszacz powietrza.
Eksperci radzą też, by zachowywać w domu odpowiednią temperaturę, aby nigdy nie było za zimno - najlepiej co najmniej 18 st. C a maksymalnie 22.
Do usunięcia pleśni przydadzą się naturalne środki, takie jak ocet, soda oczyszczona czy olejek z drzewa herbacianego, które należy nałożyć na pleśń, odczekać i zmyć.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl