Trwa ładowanie...

Objawy i leczenie alergii na pleśń

Avatar placeholder
14.10.2020 16:13
Objawy i leczenie alergii na pleśń
Objawy i leczenie alergii na pleśń

Czym jest pleśń? Są to mikroskopijne grzyby, które najczęściej pojawiają się w ciemnych, wilgotnych i niewietrzonych pomieszczeniach, np. w piwnicach, łazienkach czy w kuchniach. Przyczyn powstawania pleśni może być wiele, np. rzadkie wietrzenie pomieszczeń, częste gorące kąpiele i prysznice, a nawet gotowanie na parze.

spis treści
Kaszel to jeden z objawów alergii na pleśń
Kaszel to jeden z objawów alergii na pleśń

1. Jakie mogą być objawy alergii na pleśń?

Jak każda alergia, tak i uczulenie na pleśń jest nadwrażliwością układu odpornościowego, w tym przypadku na zarodniki pleśni. Jest to zwiększona reakcja obronna organizmu na alergen pod postacią zarodników. Do najczęstszych objawów należą: wodnisty katar i częste kichanie, suchy kaszel, świąd oczu, podrażnienie śluzówki gardła, a nawet zapalenie zatok. Tego typu alergia może stanowić problem u osób, które cierpią na astmę, ponieważ do wymienionych objawów mogą dołączyć także problemy z oddychaniem, uczucie ściśniętej klatki piersiowej.

2. Jakie są rodzaje alergii?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Intensywność objawów jest uzależniona od stężenia alergenu. Dolegliwość może wystąpić w każdym wieku. Stopień reakcji alergicznej może być także różny – może wystąpić alergia łagodna, umiarkowana i ostry stan alergiczny. Objawy mogą wystąpić okresowo, ale są też przypadki, kiedy alergia na pleśń uaktywnia się przez cały rok.

3. Jak leczyć alergię na pleśń?

Jak przy każdej dolegliwości, najważniejsze jest łagodzenie objawów, ponieważ nie ma na rynku lekarstwa ukierunkowanego konkretnie na uczulenie na pleśń. Najczęściej lekarze zalecają kortykosteroidy donosowe dostępne w łatwych do użycia sprayach. Przy ostrym stanie uczuleniowym przepisywane są także leki doustne, których zadaniem jest blokowanie histaminy wydzielanej przez organizm przy zetknięciu się z alergenem. Przyblokowanie wydzielania histaminy zapewnia tymczasową ulgę. W niektórych przypadkach podawane są także zastrzyki.

Zobacz także:

4. Jak zlikwidować pleśń?

  • Zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń, w których istnieje ryzyko nadmiernej wilgoci.
  • Warto zainwestować w filtry powietrza czy urządzenie do usuwania pleśni. Te urządzenia powodują, że wilgoć jest utrzymywana na niezmiennym poziomie.
  • Na rynku dostępne są środki likwidujące pleśń.
  • Bardzo ważna jest regularna kontrola poziomu pleśni, optymalny poziom to 50 proc.
  • Ważna jest także systematyczna wymiana filtrów w klimatyzatorach czy urządzeniach grzewczych.
  • Trzeba sprawdzać stan urządzeń, nie wolno dopuścić do wycieków wody, które mogą zwiększać wilgotność. Te wszystkie zabiegi powinny spowodować, że wilgoć w pomieszczeniu będzie umiarkowana, a to wpłynie na zmniejszenie ryzyka alergii na pleśń.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze