Pozytywne i negatywne działanie antybiotyków
Antybiotyki są wykorzystywane w leczeniu wielu schorzeń, lecz nadużywanie ich może być niebezpieczne. W wielu przypadkach antybiotyki są jedynym skutecznym lekarstwem, szczególnie w przypadku dzieci. Niestety, nie zawsze użycie tych leków jest uzasadnione i bardzo często są one nadużywane. Takie postępowanie sprawia, że nowe szczepy bakterii są odporne na działanie antybiotyków.
1. Kiedy należy stosować antybiotyki w leczeniu dzieci?
Antybiotyki są związkami chemicznymi o działaniu bakteriobójczym oraz hamującym ich namnażanie. Niektóre z nich są pochodzenia naturalnego, a inne wytwarza się w sposób syntetyczny. Chorób wymagających zastosowania antybiotykoterapii jest bardzo dużo. Do najczęściej spotykanych należą między innymi: zapalenie ucha, angina, zapalenie gardła, zapalenie płuc, ropne zakażenia skóry, zapalenie zatok oraz ropne zapalenie spojówek. Mówiąc ogólnie, antybiotyki powinno się stosować w przypadku leczenia poważnych infekcji bakteryjnych. Podawanie ich dzieciom, które mają wirusowy stan zapalny, jest poważnym błędem, ponieważ wirusy są niewrażliwe na antybiotyki.
2. Zalety oraz wady antybiotykoterapii
Należy pamiętać, że antybiotyki należy stosować tylko wtedy, gdy są one zlecone przez lekarza. Należy ściśle się stosować do zaleconego przez niego dawkowania. Przestrzeganie tych zasad zapewnia skuteczne działanie leku również w przyszłości. Istotne jest również to, by przyjąć wszystkie dawki leku, zbyt wczesne przerwane leczenia może skutkować nawrotem zakażenia lub różnymi powikłaniami.
Podczas antybiotykoterapii należy bardzo dużo pić, szczególnie gdy infekcji towarzyszy biegunka, wymioty i bardzo wysoka temperatura ciała. Zarówno w trakcie leczenia, jak i kilka dni po jego zakończeniu warto spożywać produkty probiotyczne wspomagające florę bakteryjną.
Przyjmowanie antybiotyków nie jest neutralne dla organizmu. Jednym z niepożądanych skutków ubocznych jest niszczenie flory bakteryjnej znajdującej się w przewodzie pokarmowym. Efektem antybiotykoterapii mogą być również biegunki, awitaminoza oraz ogólne osłabienie organizmu. Dlatego tak ważne jest, by w czasie leczenia podawać choremu również probiotyki, preparaty osłonowe oraz jogurty naturalne. Wielu specjalistów uważa, że długotrwała antybiotykoterapia źle wpływa na działanie wątroby oraz jelit. Panuje również opinia, że może ona sprzyjać także powstaniu alergii u dzieci.
Musisz to wiedzieć
3. Antybiotyki w ciąży
W czasie ciąży oraz podczas karmienia piersią powinno się unikać przyjmowania leków. Zażywanie antybiotyków w pierwszych trzech miesiącach ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Niestety, istnieją sytuacje, gdy kobiecie ciężarnej trzeba podać antybiotyk. Taka konieczność następuje na przykład w przypadku sepsy, gdy życie kobiety jest zagrożone. Wielu specjalistów jest zdania, iż antybiotyki z grupy penicylin można bezpiecznie stosować w trakcie ciąży, choć nie jest to do końca potwierdzone.