Trwa ładowanie...

Prawdy i mity o antybiotykach

Avatar placeholder
15.05.2017 12:51
Prawdy i mity o antybiotykach
Prawdy i mity o antybiotykach

Antybiotyk sprawdza się przy leczeniu grypy – prawda czy mit? Kurację antybiotykową trzeba doprowadzić do końca – prawda czy mit? Częste przyjmowanie antybiotyków wzmacnia bakterie – prawda czy mit? Antybiotyk to lek na każdą chorobę – prawda czy mit? Co wiemy o antybiotykach? Czy wszystko, co mówią jest prawdą?

spis treści

1. Antybiotyki - prawda czy mit?

• Antybiotyk to lek pomocny w zwalczaniu grypy – Mit Infekcje wirusowe, a do nich należy grypa, nie są wrażliwe na działanie antybiotyku. Przeziębienie z katarem lub z kaszlem to nie powody, aby od razu sięgać po antybiotyk. Może on bowiem przynieść więcej szkód niż korzyści.

Na temat antybiotyków istnieje wiele niejasności
Na temat antybiotyków istnieje wiele niejasności (123RF)

• Kurację antybiotykową należy doprowadzić do końca – Prawda Wcześniejsze zakończenie antybiotykoterapii może doprowadzić do wzmocnienia bakterii i ich ponownego rozmnożenia. Co więcej, ponowna walka tym samym antybiotykiem, który wcześniej okazał się pomocny, może nie przynieść oczekiwanego efektu. Bakterie mogą się na niego uodpornić.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

• Antybiotyk należy przyjmować, stosując się do wyznaczonej godziny – Prawda Przyjmując antybiotyk, należy przestrzegać stałych godzin. Zażywanie leku dwa razy na dobę to przyjmowanie go co 12 godzin. Pominięcie dawki wpływa na skuteczność leku. Nie należy jednak brać podwójnej dawki. Może to być groźne dla naszego zdrowia.

• Częste przyjmowanie antybiotyku wzmacnia bakterie – Prawda Stosowanie antybiotyku na każdą chorobę, nawet najmniejsze przeziębienie, aby szybko sobie z nim poradzić, nie jest rozwiązaniem. Bakterie poznają swojego wroga i szybko uczą się, jak z nim walczyć. To w efekcie sprawia, że stają się silniejsze i trudniej je zwalczyć.

• Antybiotyk to lek na każdą chorobę – Mit Antybiotyk to lek, który potrafi zwalczyć bakterie. Nie jest złotym środkiem na każdą chorobę.

• Antybiotyk można zażywać bez konsultacji z lekarzem – Mit Wszystkie antybiotyki są lekami na receptę. Nawet, jeżeli mamy w domu resztki antybiotyku po wcześniejszej kuracji, nie należy ich przyjmować na własną rękę. Lekarz przepisuje antybiotykoterapię po zdiagnozowaniu infekcji bakteryjnej. To on wybiera rodzaj leku i dawkę, którą powinniśmy stosować.

• Antybiotyk można stosować profilaktycznie – Mit Stosowanie antybiotyku profilaktycznie, w celu wzmocnienia organizmu przed bakteriami, jest bardzo niebezpieczne. Skuteczność antybiotyku polega na odpowiednim dobraniu leku do infekcji. Stosowanie go bez przyczyny może tylko wzmacniać bakterie i uodparniać je na antybiotyki.

• Antybiotyk popijaj mlekiem lub sokiem podczas posiłku – Mit Mleko i soki cytrusowe, a także niektóre pokarmy zawierające węglowodany, wchodzą w interakcję z antybiotykiem. W efekcie zmniejsza się wchłanianie leku i jego skuteczność. Antybiotyk należy popijać wodą godzinę przed lub dwie godziny po jedzeniu.

Musisz to wiedzieć

• Podczas antybiotykoterapii stosuj probiotyki – Prawda Antybiotyki to skuteczna broń przeciwko bakteriom, ale mają jedną główną wadę. Niszczą nie tylko złe bakterie, ale także te dobre, odpowiedzialne za naturalną florę bakteryjną w naszym organizmie. Dlatego podczas kuracji antybiotykowej należy stosować probiotyki – ochronią one przewód pokarmowy. Probiotyki zażywa się dwie godziny po lub przed antybiotykiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze