Preparaty z luteiną na zdrowe oczy
Luteina jest żółtym barwnikiem roślinnym. Należy ona do związków nazywanych ksantofilami i występuje w liściach roślin. Ksantofile zaliczane są do silnych antyutleniaczy. Luteina, oprócz liści, występuje też w obwodowych częściach siatkówki oka ludzkiego. Należy więc zadbać o jej odpowiedni poziom. Zastanawiając się, co na opuchnięte oczy będzie najlepsze, warto pomyśleć właśnie o luteinie.
1. Luteina na zmęczone oczy
Prawidłowy poziom luteiny w oku jest niezwykle ważny. Siatkówka oka ma ogromne zapotrzebowanie na tlen. Jest on dostarczany przez naczynia krwionośne. Jednak wysoki poziom wielonasyconych kwasów tłuszczowych połączony z intensywną ekspozycją na światło sprawia, że powstaje dużo wolnych rodników, które uszkadzają elementy siatkówki oka. Wolne rodniki są usuwane przez antyoksydacyjny układ obronny, w którego skład wchodzą:
- barwniki takie jak luteina oraz zeaksantyna,
- mikroelementy takie jak cynk, selen, mangan,
- enzymy,
- witaminy A, C, E.
Luteina ma zdolność filtrowania światła niebieskiego i promieniowania nadfioletowego. Dzięki temu mniej światła dociera do plamki żółtej oka. Wpływa to na zabezpieczenie jej przed nadmierną produkcją wolnych rodników. Jeśli siatkówka oka ulegnie uszkodzeniu w obrębie plamki żółtej, dochodzi do powstawania zaburzeń widzenia takich jak:
- zniekształcenia obrazu,
- zmniejszenie ostrości wzroku,
- zaburzenia widzenia barw,
- ubytki w polu widzenia.
To też warto wiedzieć
Dlatego należy zadbać o odpowiedni poziom luteiny w organizmie. Można to osiągnąć poprzez suplementację preparatów, które ją zawierają. Jeśli zastanawiasz się nad tym, co na spuchnięte oczy będzie najlepsze, warto rozważyć luteinę. Doskonale uzupełnia ona leczenie:
- retinopatii nadciśnieniowej,
- retinopatii cukrzycowej,
- alergicznego zapalenia spojówek,
- zwyrodnienia plamki żółtej,
- katarakty.
Luteinę powinni stosować wszyscy, którzy pracują przy komputerze, dużo czasu spędzają przed telewizorem albo są zawodowymi kierowcami.
2. Luteina a zdrowa skóra
Luteina gromadzi się nie tylko w oczach, ale też w tkance skórnej. Systematyczne stosowanie suplementów z luteiną sprawia, że skóra jest znacznie bardziej elastyczna. Lepiej pracują też gruczoły łojowe i zwiększa się warstwa lipidowa naskórka. Dzięki temu skóra jest lepiej chroniona przed warunkami zewnętrznymi. Luteina jest silnym przeciwutleniaczem i zwalcza wolne rodniki. Jest to niezwykle przydatne w momencie nadmiernej ekspozycji skóry na słońce.
Organizm nie wytwarza luteiny. Dlatego należy dostarczać ją razem z jedzeniem lub suplementami. Dużo luteiny można znaleźć w:
Warto też zainteresować się preparatami, które zawierają luteinę. Należy pamiętać, że zalecana dzienna dawka nie powinna przekraczać 6 mg na dobę. Dlatego należy dokładnie czytać skład preparatów oraz poznać dawkowanie przed ich zastosowaniem.