Chłopiec czy dziewczynka? Odkryto gen wpływający na płeć dziecka
Badacze zidentyfikowali pojedynczą zmianę nukleotydu o nazwie rs144724107, która jest związana z 10 proc. wzrostem prawdopodobieństwa urodzenia dziewczynki w porównaniu z chłopcem.
1. Przełom w genetyce?
Decydując się na dziecko, para często ma określone preferencje dotyczące płci: niektórzy bardziej marzą o córeczce, inni o synku. Na razie jednak nie mają na to wpływu. Czyżby wkrótce miało się to zmienić?
- Naukowcy zastanawiają się i badają genetyczne podstawy proporcji płci od dziesięcioleci, ale nie znaleziono jednoznacznych dowodów na zmienność genetyczną, która zmienia proporcję płci u ludzi z około 50:50 - przekazał Jianzhi Zhang, genetyk ewolucyjny z University of Michigan.
- Ale ten scenariusz wydaje się mało prawdopodobny, ponieważ prawie wszystkie ludzkie cechy podlegają mutacji i zmienności genetycznej. Zamiast tego uważamy, że zmienność genetyczna proporcji płci jest zbyt trudna do wykrycia, ponieważ proporcja płci nie jest mierzona precyzyjnie - dodał.
Zhang wraz z doktorantką Siliang Song przeanalizowali dane około 500 000 brytyjskich uczestników z biomedycznej bazy danych zawierającej informacje genetyczne i fenotypowe UK Biobank. W czasie badań zidentyfikowali pojedynczą zmianę nukleotydu o nazwie rs144724107, która jest związana z 10 proc. wzrostem prawdopodobieństwa urodzenia dziewczynki w porównaniu z chłopcem.
Zmiana jest niezwykle rzadka: ma ją zaledwie 0,5 proc. uczestników UK Biobank. Jest ulokowana w pobliżu genu o nazwie ADAMTS14, który jest członkiem rodziny genów ADAMTS biorących udział w produkcji plemników (spermatogenezie) i zapłodnieniu.
Zdaniem naukowców na proporcję płci mogą wpływać jeszcze dwa geny, zwane RLF i KIF20B.
2. Wpływ na hodowlę
Co ciekawe, badanie, według jego twórców, może mieć praktyczne zastosowanie w hodowli zwierząt.
- W rolnictwie jedna płeć - głównie samice - ma często znacznie większą wartość ekonomiczną niż druga. Na przykład kury są cenione za produkcję jaj, a krowy za produkcję mleka. Osobniki o niższej wartości ekonomicznej, głównie samce, są zazwyczaj zabijane wkrótce po urodzeniu. Znalezienie wariantów genetycznych u zwierząt gospodarskich o tak dużych skutkach, jak obliczone dla ludzi, prawdopodobnie przyniosłoby ogromne zyski i przyczyniłoby się do dobrostanu zwierząt - wskazał Zhang.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl