Trwa ładowanie...

Miesiączka w ciąży – objawy ciąży, zapłodnienie, choroby, ciąża pozamaciczna

Avatar placeholder
31.03.2021 17:17
Miesiączka w ciąży, która pojawia się mniej więcej w terminie planowanego plamienia nie jest normalnym okresem
Miesiączka w ciąży, która pojawia się mniej więcej w terminie planowanego plamienia nie jest normalnym okresem (Shutterstock)

Miesiączka w ciąży to temat często poruszany na forach internetowych. Choć miesiączka w ciąży wydaje się niemożliwa, to jednak kobiety często twierdzą, że zorientowały się, że są w ciąży dopiero po np. 3 miesiącach, ponieważ miały normalnie okres. Jednak czy rzeczywiście jest możliwe, aby pomimo rozwijającej się ciąży pojawiała się normalna miesiączka?

spis treści

1. Miesiączka w ciąży - brak miesiączki

Miesiączka w ciąży jest z zasady niemożliwa, ponieważ brak miesiączki jest często pierwszym zauważanym przez kobietę objawem ciąży. Jednak, gdy porozmawiamy z kobietami, okazuje się, że nie jest to już tak oczywiste. Należy jednak podkreślić, że krwawienie, które zdarza się, w terminie planowanej miesiączki nim nie jest, gdy jesteśmy w ciąży. Taka sytuacja nie jest jednak wykluczona.

Tzw. miesiączka w ciąży może być spowodowana przez wiele czynników. Miesiączka w ciąży może pojawić się np. z powodu braku progesteronu, nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy, uszkodzonego jaja płodowego, śmierci zarodka oraz np. wady szyjki macicy.

2. Miesiączka w ciąży - zagnieżdżanie się jajeczka

Zobacz film: "Jak powinna się odżywiać przyszła mama?"

Miesiączka w ciąży jest zazwyczaj przejawem zagnieżdżenia się jajeczka w macicy. Jest to częsty powód pojawiania się krwawienia, które można uznać za miesiączkę w ciąży.

Krwawienie pojawia się w drugiej połowie cyklu, w którego czasie doszło do zapłodnienia i dlatego kobiety mogą potem twierdzić, że miały miesiączkę w ciąży. Krwawienie takie jest na dodatek czasem dość obfite, co dodatkowo potęguje wrażenie miesiączki w ciąży. Warto również zauważyć, że o miesiączce w ciąży częściej mówią kobiety, które mają nieregularne lub krótkie cykle.

3. Miesiączka w ciąży - zapłodnienie

Miesiączka w ciąży może się faktycznie pojawić, jeśli do zapłodnienia dojdzie w terminie miesiączki. Wówczas, pojawia się krwawienie słabsze niż normalnie i nie ma ono wpływu na samą ciążę.

Miesiączka w ciąży w pierwszych 2-3 miesiącach może się pojawić w formie krwawienia pojawiającego się mniej więcej w terminie normalnej miesiączki. Wówczas miesiączka w ciąży wynika z tego, że jajo płodowe nie wypełnia całkowicie macicy i może dojść do złuszczenia fragmentu śluzówki, jednak takie krwawienie jest dużo mniejsze niż zazwyczaj.

4. Miesiączka w ciąży - choroby

Miesiączka w ciąży może być również sygnałem choroby szyjki macicy oraz zmian chorobowych rozwijających się w pochwie jak np. nadżerki, żylaków lub polipów. W tym wypadku we krwi z miesiączki w ciąży byłyby widoczne skrzepy.

ZOBACZ TAKŻE:

Bardzo często miesiączka w ciąży jest wynikiem niedoborów progesteronu. Zdarza się również, że krwawienie, które kobiety uważają za miesiączkę w ciąży, jest wynikiem zmian hormonalnych. W przypadku braku progesteronu krew w czasie tzw. miesiączki w ciąży ma kolor jasnoczerwony.

5. Miesiączka w ciąży - ciąża pozamaciczna

Miesiączka w ciąży jest często objawem rozwijającej się ciąży pozamacicznej w jajowodzie. Jednak krwawienie jest połączone z ostrym bólem w podbrzuszu i ciężko nazwać je normalną miesiączką w ciąży. Wówczas należy bezzwłocznie udać się do szpitala, ponieważ taki stan zagraża życiu kobiety.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.