Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Szyjka macicy przed okresem

Avatar placeholder
25.09.2020 17:17
Szyjka macicy przed okresem
Szyjka macicy przed okresem

Pozycja szyjki macicy ma związek z etapem cyklu miesięcznego u kobiety. Wiele kobiet sprawdza położenie i cechy szyjki macicy, gdy starają się o dziecko i próbują ustalić czas owulacji. Specjaliści są jednak zdania, że samobadanie szyjki macicy nie jest najlepszym pomysłem, gdyż kontakt narządu z czynnikami zewnętrznymi może przyczynić się do infekcji. Jakie jest położenie szyjki macicy przed okresem?

1. Jak badać położenie szyjki macicy?

Sprawdzanie pozycji szyjki macicy wymaga trochę praktyki. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy trzymać się zaleceń. Jeśli chcesz zbadać położenie szyjki macicy, dokładnie umyj dłonie. Weź także kąpiel lub prysznic. Wskazane jest również obcięcie na krótko paznokci i opiłowanie ich tak, aby nie doszło do zadrapania delikatnej tkanki. Następnie przyjmij dogodną pozycję. Możesz usiąść, przykucnąć lub oprzeć nogę na krawędzi wanny. Powoli i ostrożnie wprowadź palec lub dwa do pochwy. Wyczuj szyjkę macicy. Czynność powtarzaj tak często, aż nauczysz się rozpoznawać wszystkie zmiany w szyjce macicy zachodzące podczas cyklu miesięcznego. W kolejnym miesiącu z pewnością zauważysz, jakie są cechy szyjki macicy przed okresem, po miesiączce i przed owulacją.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Czym charakteryzuje się szyjka macicy przed okresem?

Zobacz film: "Niepokojące objawy cyklu miesiączkowego [Specjalista radzi]"

Przed miesiączką szyjka macicy znajduje się nisko, jest stosunkowo twarda i lekko otwarta, by umożliwić przepływ krwi. Podobnie jest na początku cyklu, czyli podczas okresu. W tym czasie szyjka macicy w dotyku przypomina czubek nosa. Wiele kobiet nie bada położenia szyjki macicy podczas miesiączki z powodu dyskomfortu i obawy przed infekcjami. Gdy krwawienie ustaje, szyjka macicy pozostaje w niskim położeniu, jest twarda i zamknięta. W miarę jak zbliża się owulacja, szyjka macicy podnosi się do góry pochwy i staje się coraz bardziej miękka. W szczytowym momencie owulacji szyjka macicy zaczyna przypominać w dotyku usta, przy czym jest otwarta i gotowa na przyjęcie spermy. Niekiedy można odnieść wrażenie, że szyjka znika, ale jest to tylko złudzenie. W rzeczywistości jest ona tak miękka, że zlewa się ze ściankami pochwy. W tym czasie szyjka macicy jest tak wysoko, że nie sposób sięgnąć do niej palcem. Podczas owulacji szyjka jest miękka, wysoka, otwarta i wilgotna. Po owulacji szyjka macicy opada i staje się twarda oraz jędrna, a otwór w szyjce szczelnie się zamyka. Należy jednak pamiętać, że każda kobieta jest inna. Panie, które urodziły dziecko mogą zaobserwować częściowe otwarcie szyjki przez cały cykl miesięczny.

Zobacz także

Jeśli doszło do zapłodnienia, szyjka macicy podnosi się i staje się miękka, ale otwór jest całkowicie zamknięty. Ma to miejsce w różnym czasie u poszczególnych kobiet. Niektóre panie zauważają zmianę położenia szyjki macicy i jej zamknięcie już po dwunastu dniach od owulacji, ale u innych dochodzi do tego już po potwierdzeniu ciąży przez lekarza.

Jeśli planujesz badanie położenia szyjki macicy, pamiętaj, by po przyswojeniu sobie jej indywidualnych cech podczas cyklu nie robić tego zbyt często. Szyjka macicy jest bowiem niezwykle delikatna i łatwo ulega podrażnieniom.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze