Trwa ładowanie...

Ból w podbrzuszu

Ból w podbrzuszu
Ból w podbrzuszu (123rf)

Ból w podbrzuszu może mieć różne natężenie. Chory może cierpieć z powodu silnego bólu brzucha, bólu o charakterze kolkowym albo borykać się z ostrym bólem podbrzusza. Wśród przyczyn bólu w dolnej części brzucha wskazuje się m.in. zapalenie wyrostka robaczkowego, stan zapalny miednicy i miesiączkę u kobiet.

spis treści

1. Co to jest ból brzucha?

Ból brzucha może mieć różną lokalizację, a w związku z tym odmienną przyczynę. Diagnoza różni się w zależności od tego, czy boli nas nadbrzusze, śródbrzusze, czy też skarżymy się na ból podbrzusza. Umiejscowienie dolegliwości bólowych ma związek z narządami wewnętrznymi, które znajdują się w brzuchu. Ból może być objawem stanów zapalnych lub schorzeń, które je dotknęły.

Ból brzucha może mieć różne przyczyny
Ból brzucha może mieć różne przyczyny (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Ból w dole brzucha może mieć różną postać i odmienne natężenie. Może nas dotknąć przewlekły, tępy lub ostry ból brzucha, a także ból o charakterze kolkowym. Czasami dolegliwość ta pojawia się nagle i sukcesywnie przybiera na sile. Uzyskanie od chorego wszystkich informacji co do lokalizacji, natężenia i specyfiki bólu pozwala lekarzowi na postawienie diagnozy o przyczynie bólu podbrzusza.

2. Przyczyny bólu w podbrzuszu

Przyczyny bólu podbrzusza po prawej i lewej stronie to:

zapalenie przydatków;

• stan zapalny miednicy;

• nieswoiste zapalenie jelit;

• zapalenie uchyłków jelit;

• uchyłek Meckela;

• zapalenie wyrostka robaczkowego, gdy ból jest ulokowany po prawej stronie brzucha, (towarzyszy mu podwyższona temperatura ciała, jadłowstręt i wymioty);

• miesiączka (wówczas należy skonsultować się z lekarzem ginekologii; można zażywać leki rozkurczowe i przeciwbólowe).

Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka
Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka [8 zdjęć]

Ból brzucha u dzieci może mieć charakter łagodny, ostry bądź skurczowy. Często wynika z zatrucia pokarmowego,

zobacz galerię

3. Ból podbrzusza w okolicy nadłonowej

Jako przyczyny bolesności podbrzusza w okolicy nadłonowej podaje się m.in. choroby układu rozrodczego u kobiet, nowotwory i endometriozę. Jednak ból w tej części brzucha może wywołać również zapalenie pęcherza moczowego. Wówczas chora często oddaje niewielką ilość moczu. Podczas mikcji można zaobserwować krwiomocz. W przypadku stanu zapalnego pęcherza stosuje się leczenie chemioterapeutykami albo antybiotykoterapię.

Musisz to wiedzieć

Jeżeli ból podbrzusza w okolicy nadłonowej współwystępuje razem z twardością tej części brzucha, prawdopodobnie nastąpiło zatrzymanie moczu. Przyczyną tej przypadłości u mężczyzn jest przerost gruczołu krokowego albo nowotwór prostaty. Wówczas chory musi poddać się zabiegowi cewnikowania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze