Ból w podbrzuszu
Ból w podbrzuszu może mieć różne natężenie. Chory może cierpieć z powodu silnego bólu brzucha, bólu o charakterze kolkowym albo borykać się z ostrym bólem podbrzusza. Wśród przyczyn bólu w dolnej części brzucha wskazuje się m.in. zapalenie wyrostka robaczkowego, stan zapalny miednicy i miesiączkę u kobiet.
1. Co to jest ból brzucha?
Ból brzucha może mieć różną lokalizację, a w związku z tym odmienną przyczynę. Diagnoza różni się w zależności od tego, czy boli nas nadbrzusze, śródbrzusze, czy też skarżymy się na ból podbrzusza. Umiejscowienie dolegliwości bólowych ma związek z narządami wewnętrznymi, które znajdują się w brzuchu. Ból może być objawem stanów zapalnych lub schorzeń, które je dotknęły.
Ból w dole brzucha może mieć różną postać i odmienne natężenie. Może nas dotknąć przewlekły, tępy lub ostry ból brzucha, a także ból o charakterze kolkowym. Czasami dolegliwość ta pojawia się nagle i sukcesywnie przybiera na sile. Uzyskanie od chorego wszystkich informacji co do lokalizacji, natężenia i specyfiki bólu pozwala lekarzowi na postawienie diagnozy o przyczynie bólu podbrzusza.
2. Przyczyny bólu w podbrzuszu
Przyczyny bólu podbrzusza po prawej i lewej stronie to:
• stan zapalny miednicy;
• nieswoiste zapalenie jelit;
• zapalenie uchyłków jelit;
• uchyłek Meckela;
• zapalenie wyrostka robaczkowego, gdy ból jest ulokowany po prawej stronie brzucha, (towarzyszy mu podwyższona temperatura ciała, jadłowstręt i wymioty);
• miesiączka (wówczas należy skonsultować się z lekarzem ginekologii; można zażywać leki rozkurczowe i przeciwbólowe).
3. Ból podbrzusza w okolicy nadłonowej
Jako przyczyny bolesności podbrzusza w okolicy nadłonowej podaje się m.in. choroby układu rozrodczego u kobiet, nowotwory i endometriozę. Jednak ból w tej części brzucha może wywołać również zapalenie pęcherza moczowego. Wówczas chora często oddaje niewielką ilość moczu. Podczas mikcji można zaobserwować krwiomocz. W przypadku stanu zapalnego pęcherza stosuje się leczenie chemioterapeutykami albo antybiotykoterapię.
Musisz to wiedzieć
Jeżeli ból podbrzusza w okolicy nadłonowej współwystępuje razem z twardością tej części brzucha, prawdopodobnie nastąpiło zatrzymanie moczu. Przyczyną tej przypadłości u mężczyzn jest przerost gruczołu krokowego albo nowotwór prostaty. Wówczas chory musi poddać się zabiegowi cewnikowania.